duzegarnkiwgastronomii_wp

Duże garnki gastronomiczne można znaleźć na wyposażeniu każdej profesjonalnej kuchni. To akcesoria właściwie niezbędne w codziennej pracy lokalu gastronomicznego. Czym takie elementy różnią się od naczyń do użytku domowego? I czym charakteryzują się garnki typowo profesjonalne?

Dlaczego w lokalach gastronomicznych przydają się duże garnki?

Mogłoby się wydawać, że wielkość garnków używanych w kuchni lokalu gastronomicznego nie wpływa zanadto na jakość pracy kucharzy. Ostatecznie jednak, tak jak w warunkach domowych, także w profesjonalnym obiekcie potrzebne jest zróżnicowane wyposażenie – tak mniejsze, jak i większe naczynia do gotowania. Jednak, w odróżnieniu od przygotowywania posiłków w domu, w kuchni restauracyjnej czy barowej konieczne jest jednorazowe gotowanie znacznie większych ilości danej potrawy. Przede wszystkim z tego względu w lokalach gastronomicznych korzysta się z dużych garnków – i mowa tu zarówno o naczyniach o dużej pojemności (od 10 litrów wzwyż), jak i wyposażeniu o wysokich brzegach. Wysokie garnki sprawdzają się nie tylko przy gotowaniu makaronu typu spaghetti, ale też typowych potraw jednogarnkowych takich, jak bigosy czy gulasze – węższe dno takiego rodzaju naczyń zapobiega bowiem szybkiemu przypalaniu się jedzenia, a jednocześnie pozwala przez dłuższy czas zachować wyższą temperaturę dania. Duże garnki do gotowania, wykorzystywane w profesjonalnych kuchniach, to również niezbędny element wyposażenia pozwalający na przygotowywanie zup każdego rodzaju – w takich miejscach konieczne jest gotowanie sporych ilości wywaru, mierzonych przynajmniej w kilkunastu (a niekiedy nawet i w kilkudziesięciu) litrach jednorazowo. Tym samym wysokie czy też duże garnki gastronomiczne to naczynia standardowo już użytkowane w restauracjach czy barach, jak również w firmach cateringowych.

Z jakich materiałów produkowane są duże garnki gastronomiczne?

Duże garnki do gotowania potraw i zup mogą być wykonane z materiałów różnego rodzaju. Biorąc pod uwagę wykorzystanie profesjonalne, należy jednak skupić się na wyborze naczyń produkowanych, przede wszystkim, ze stali nierdzewnej. Dlaczego? Stal nierdzewna jest w gastronomii surowcem wręcz „klasycznym” – to z niej produkowane jest niemal całe wyposażenie, począwszy od mebli kuchennych (blaty, regały, szafki), aż po naczynia (pojemniki GN, akcesoria do gotowania czy, właśnie, garnki). Wynika to, w dużej mierze, z właściwości chemicznych i fizycznych stali nierdzewnej. Stal nierdzewna, jak sugeruje sama nazwa, pozostaje odporna na korozję, co w przypadku niemal ciągłego kontaktu wyposażenia kuchennego z wilgocią (także w postaci pary wodnej) jest ogromną zaletą. Do tego surowiec ten jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne – używając wysokich garnków ze stali nierdzewnej, dostępnych w ofercie takich dystrybutorów, jak chociażby sklep.technica.pl, nie trzeba obawiać się zarysowania powierzchni, jej pękania czy wgniecenia. Naczynia stalowe pozostają do tego solidne i odporne na ewentualne uszkodzenia przy kontakcie tak z bardzo wysokimi, jak i minusowymi temperaturami.