Kratka wentylacyjna we froncie kuchennym

Wentylacja w kuchni jest wymagana przez prawo budowlane. Według prawa kuchnia musi być wyposażona w kratkę wentylacyjną. Kuchnia to centrum, wręcz serce mieszkania. Dobrze zaprojektowana powinna być estetyczna, praktyczna i ergonomiczna i dobrze wentylowana. Tylko wtedy spełnia wymogi bezpieczeństwa. Podczas gotowania pomieszczenie wypełniają intensywne zapach, para wodna, tłuszcz oraz w niebezpieczne opary z kuchenki gazowej. Projekt każdej kuchni musi uwzględniać odpowiednią wymianę powietrza, to znaczy wentylację. Kratka wentylacyjna we froncie kuchennym zapewnia komfort użytkowania kuchni. To nietypowe, ale dobre rozwiązanie zwłaszcza do małych kuchni.

Wentylacja – podstawa funkcjonowania kuchni

Kuchnia musi mieć dostęp do nawiewu świeżego powietrza, mieć możliwość odprowadzenia zużytego. Jest to bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo domowników i komfort przygotowywania posiłków. W razie przypalenia się potrawy, sprawna wentylacja ratuje domowników przed niemiłymi zapachami. Przy projekcie kuchni musi zostać ponadto uwzględnione kilka czynników, np.: obecność okna, czy będzie w niej pracować urządzenie na gaz. Kuchnia bez okna musi spełniać bardziej restrykcyjne przepisy, jeżeli chodzi o wydajność wentylacji w obliczu zagrożenia czadem. Aby stworzyć funkcjonalną kuchnię na bardzo ograniczonej przestrzeni, trzeba postawić na niekonwencjonalne rozwiązania. Kratka świadczy o tym, że w kuchni działa wentylacja grawitacyjna, czyli rozwiązanie polegające na wymianie powietrza poprzez różnicę ciśnień.

Kratka wentylacyjna we froncie kuchennym

kratka wentylacyjna

Kuchnia powinna być funkcjonalna i piękna. Dlatego wiele osób maskuje meblami wszelkie rury i inne nieciekawe elementy. Jednym z pomysłów jest zabudowa wysokimi szafkami miejsca, w którym znajduje się klatka wentylacyjna. Jest to rozwiązanie niewłaściwe, a nawet zagrażające bezpieczeństwu domowników. Kratkę wentylacyjną we froncie kuchennym umieszcza się w wyciętej w meblu dziury. Jest to modyfikacja niedozwolona, która ze względów bezpieczeństwa nie powinna być stosowana. Tłumaczenie zasłaniania kratki aspektem wizualnym i dopasowaniem stylistycznym jest niewłaściwe, bo kratka wentylacyjna nie ma pięknie wyglądać, tylko prawidłowo funkcjonować. Zasłonięta i zablokowana wentylacja nie będzie działa poprawnie. Zabudowanie jej za pomocą mebli, choć ładne wizualnie, jest niekorzystne dla mieszkańców. Wilgotne powietrze pełne zapachów z obróbki termicznej żywności nie ma gdzie uciekać. Zapach roznosi się po całym mieszkaniu, co może stanowić problem.

Zabudowana kratka wentylacyjna

Kratka wentylacyjna we froncie kuchennym i kuchnia zabudowana do sufitu to niefunkcjonalny, a wręcz niebezpieczny pomysł. Żaden efekt estetyczny i dobranie wszystkich elementów do określonego stylu nie są warte narażania na niebezpieczeństwo użytkowników. Kratka wentylacyjna we froncie kuchennym nie odegra swojej roli, ponieważ jej działanie jest zakłócone. Kominiarz podczas swojej wizyty zakwestionuje takie rozwiązanie i będzie kazał umieścić kratkę we właściwym miejscu tak, aby spełniała swoją funkcję. Umiejscowienie kratki w niewłaściwym miejscu może skutkować karami. Bezpieczeństwo zawsze jest najważniejsze i estetyka urządzenia wnętrza musi ustąpić mu miejsca. Z resztą nikt z domowników ani z gości, zazwyczaj nie zwraca uwagi na kratkę wentylacyjną. Ukrywanie jej w meblach jest kompletnie bezsensowne. Wchodząc do kuchni, patrzymy na sprzęt AGD, meble, dekoracje ściany, a nie na kratkę wentylacyjną.

Szeroki wybór kratek wentylacyjnych

Produkowanych obecnie kratek wentylacyjnych nie trzeba ukrywać w meblach. Są to estetycznie i ładnie wyglądają. Można je dopasować pod każdy styl. Dostępne są w kolorach: czarnym, białym, złotym, srebrnym, chromowym, inox. W przypadku wentylacji naturalnej, są one montowane na wlotach do przewodów kominowych.

Specjalne kratki meblowe

Jeżeli, mamy stały problem z wilgocią lub małe kuchenne pomieszczenie bez okna, to warto pomyśleć o ochronie mebli przed wilgocią. Dostępne są specjalne kratki meblowe, które umożliwiają dostęp powietrza do mebli. Sprawiają, że w ich wnętrzu nie zbiera się wilgoć. Specjalne meblowe kratki wentylacyjne we froncie kuchennym stosowane są w przypadku mebli przeznaczonych pod zabudowę. Sprzedawane w różnych wielkościach i kolorach, co sprawia, że można je dopasować do koloru mebli kuchennych. Nie są to kratki przeznaczone do wentylacji całego pomieszczenia.

Umiejscowienie kratki wentylacyjnej w kuchni

Kratka wywiewna wentylacji w kuchni powinna znaleźć się na wysokości nie niższej niż 15 cm od sufitu. Tuż pod sufitem występuje największe stężenie azotu ( lżejszy od tlenu) oraz zanieczyszczeń, np. gazu ziemnego, który mógłby się ulotnić z nieszczelnej instalacji gazowej, jeśli mamy taką w domu. Nigdy nie wolno zaślepiać jedynego w kuchni przewodu wentylacyjnego bez względu na to, jakiej kuchenki używamy. Zgodnie z przepisami prawa i rozsądnymi zasadami bezpieczeństwa- wentylacja w kuchni musi być i ma obowiązek funkcjonować, jak należy.

Brak wentylacji – wpływ na zdrowie

Kratka wentylacyjna we froncie kuchennym ogranicza wymianę powietrza w budynku, co prowadzi do niedoboru tlenu, nadmiaru azotu, cząsteczek tłuszczu, kurzu, roztoczy i do niedotlenienia jego mieszkańców. Ból oraz zawroty głowy, zaburzenia widzenia, duszność, omdlenia, kłopoty z koncentracją oraz pamięcią – to najczęstsze objawy niedotlenienia mózgu, które może być spowodowane wadliwą lub zasłoniętą wentylacją.

W przypadku wentylacji na pierwszym miejscu jest zdrowie i życie domowników, a nie efekt wizualny kuchni. Na szczęście, produkowane obecnie kratki wentylacyjne są tak eleganckie, że nie trzeba ich ukrywać za kuchennymi meblami, czy we frontach. Kratka wentylacyjna jest elementem na co dzień niedostrzegalnym. Jej maskowanie nawet ze względów estetycznych jest zbędne. Zamiast montować kratkę w meblach, wybierzmy ładny, nowoczesny model w kolorze pasującym do kuchni i zamontujmy ją tam, gdzie standardowo jest jej miejsce.