Kuchnia kaflowa w nowoczesnej kuchni

Moda powraca także w urządzaniu wnętrz. Kuchnia kaflowa w nowoczesnej kuchni to trend, który znów pojawił się w aranżacjach.

Kuchnie z kafli kojarzą się z domem babci. Wszystkie potrawy przygotowywano na żywnym ogniu. Z czasem zostały wyparte przez kuchnie gazowe i elektryczne. Dziś kuchnie z kafli przeżywają swoją drugą młodość i w nowej odsłonie zachwycają w nowoczesnych wnętrzach kuchennych. Pieczone lub gotowane na „żywnym ogniu” posiłki smakowały zdecydowanie lepiej. Inna też była atmosfera gotowania- odgłosy palącego się drewna, specyficzny zapach i blask płomieni sprawiały, że gotowanie integrowało rodzinę. Nie można tego porównać z klimatem współczesnej kuchni. Jednak można do niej wprowadzić kuchnię kaflową i połączyć dwa elementy z zupełnie innej stylistyki. Kuchnia kaflowa w nowoczesnej kuchni wygląda naprawdę dobrze. Dodatkowo ogrzewa pomieszczenie.

Kuchnia kaflowa w nowoczesnej kuchni – jak za dawnych lat

Do pewnych przedmiotów, które kojarzą się nam z okresem dzieciństwa i młodości, mamy jakiś sentyment. Nieraz wspomnienia dużej grupy osób powodują, że wracają trendy w aranżacji wnętrz. Wrócił półkotapczan, powróciła meblościanka i wersalka. Teraz pora na kuchnię kaflową w nowoczesnej kuchni. I mamy kolejny aranżacyjny hit. Polacy zaczynają doceniać praktyczność rozwiązań sprzed lat i próbują je wprowadzić do nowoczesnych wnętrz. Najczęściej są to udane próby. Nowoczesna kuchnia kaflowa nie różni się zbytnio od swojej poprzedniczki. Najważniejsze elementy to palenisko i popielnik, tworzące „serce pieca”. To miejsce, gdzie rozpala się ogień, który później daje ciepło w całej kuchni. Obudowę pieca wykonuje się z kafli, które znakomicie akumulują ciepło, a następnie powoli oddają to ciepło. Oznacza, że piec kaflowy ogrzewa pomieszczenie, w którym go ulokowano. Ponadto piec kaflowy w nowoczesnej kuchni posiada płytę do gotowania, brat rury (dochówki), w której umieszcza się dania, aby były ciepłe. Taka komora przydaje się, kiedy potrzebujemy coś delikatnie podpiec lub rozmrozić.

Kuchnia kaflowa w nowoczesnym wnętrzu

Kuchnia kaflowa – do jakich wnętrz?

Tradycyjna kuchnia kaflowa w nowoczesnej kuchni z pozoru wydaje się z początku pomysłem dość utopijnym. We współczesnych trendach aranżacyjnych znalazło się miejsce na kuchnię kaflową. We wnętrzach urządzanych w stylu modernistycznym, eklektycznym oraz rustykalnym piec kaflowy wygląda bardzo oryginalnie i ciekawie. Pięknie współgra również z klasycznym wystrojem, ciężkimi meblami i koronkowymi serwetami na stołach. Fantastycznie wygląda w nowoczesnych i surowych wnętrzach. Nawiązuje do tradycji, co ma ogromne znaczenie dla osób, które decydują się na montaż takiego pieca. Jest swoistego rodzaju niespodzianką we współczesnym wnętrzu, dlatego zachwyca i doskonale urozmaica wystrój domu. To niekonwencjonalna dekoracje tworząca pomost pomiędzy tradycją i współczesnością. Daje możliwość wskrzeszenia zapomnianych już technik gotowania i ponownego odkrywania smaków z dzieciństwa.

Kilka słów o kaflach

Modne są kafle utrzymane w tradycyjnej stylistyce, jak i nowoczesne formy, w dowolnych wybarwieniach i kształtach. Ich duża różnorodność kolorystyczna sprawia, że można je dopasować do każdego kuchennego wystroju i stylistyki. Kafle o wiele ważniejszą rolę niż podkreślenie estetyki wnętrza i nawiązania do tradycji. Dzięki swym właściwościom akumulacyjnym, pochłaniają ciepło, po czym rozprowadzają je na całą kuchnię, a nawet na sąsiadujące z nią pomieszczenia. Jeżeli dom lub mieszkanie nie ma wielkich rozmiarów, to przyjemne ciepło rozchodzi się po całym domu. Piec kaflowy powinien współgrać z wystrojem kuchni i pozostałych pomieszczeń w domu. Obudowa kuchni kaflowej stworzona z kafli ceramicznych pokrytych szkliwem. Cechuje się dużą odporność na wysokie temperatury. Do największych zalet nowoczesnej kuchni kaflowej zalicza się krótki okres spalania i długi czas oddawania ciepła. Na rynku tworzyw dostępne są różne rodzaje ceramiki. Ich zewnętrza warstwa jest albo gładka, albo chropowata i wzorzysta. Oba warianty doskonale prezentują się w nowoczesnych aranżacjach kuchennych, pod warunkiem, że towarzyszą im meble i dodatki o podobnej stylistyce. Warto także zerknąć na: https://www.fotojoker.pl/akcesoria/statywy

Długie utrzymywanie ciepła

Jedną z najbardziej cenionych zalet kuchni kaflowej w nowoczesnej kuchni jest długotrwałe utrzymywanie ciepła. Dzięki temu tworzą wspaniałą atmosferą- pełną ciepła i przytulności. Jeżeli wieczorem wygasimy piec kaflowy, to mamy pewność, że rankiem w domu będzie ciepło. Powierzchnia grzewcza takiego pieca jest spora, więc pomieszczenie bardzo szybko osiąga pożądaną temperaturę. Warto dodać, że nowoczesne piece kaflowe mogą być opalane kilkoma rodzajami opału, np.: drewnem, brykietem, czy też węglem. Jeżeli kuchnia kaflowa jest wyposażona w stosowny kocioł/wężownicę to ma także zdolność ogrzewania bieżącej wody i innych pomieszczeń. Trzeba wiedzieć, że kuchnia kaflowa jest dobrym wyborem dla alergika, ponieważ ciepło z takiej kuchni nie wysusza powietrza tak, jak grzejniki CO.

Integracja z nowoczesnym sprzętem

Kuchnie kaflowe mogą być zintegrowane z kuchniami gazowymi, indukcyjnymi, elektrycznymi, z piekarnikami elektrycznymi lub innego rodzaju urządzeniami w zabudowie kaflowej. Nowoczesne kuchnie kaflowe mogą mieć miejsce na piekarnik i tradycyjny piec chlebowy.

Jak wykonać kuchnię zbudowaną z kafli?

Kuchnię kaflową w nowoczesnym domu musi postawić prawdziwy zdun, który zna zasady jej budowania, ponieważ „kuchnia nie wybacza” błędów. W razie niedoróbek, nie można niczego naprawić, trzeba taką „budowlę” rozebrać i postawić od nowa, co oznacza bardzo duże koszty. Przy budowie kuchni liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników. Dlatego postawić może ją wyłącznie fachowiec. Nie należy angażować zbyt tanich wykonawców, ponieważ nie można być wtedy pewnym jakości takiej zabudowy.

Mieszkańcom nowoczesnych mieszkań brakuje tego dawnego, ciepłego klimatu i smaku posiłków z babcinej kuchni. Dlatego wiele osób zaczyna wracać do tradycji i decyduje się na przepiękną, uniwersalną kuchnię kaflową.