5274p-gld-060_wp

Kuchnia jest sercem domu. W niej dzieje się najwięcej i w niej też najczęściej pojawia się bałagan. Nic więc dziwnego, że utrzymanie porządku w kuchni to czasami zadanie, któremu trudno sprostać. Regularne sprzątanie, dobra organizacja przestrzeni i minimalizacja bałaganu to tylko kilka elementów, o których musisz pamiętać na co dzień. Jak ułatwić sobie uporządkowanie kuchni? Podpowiadamy!

Harmonogram sprzątania

Nie wiesz, jak podejść do organizacji sprzątania? Proponujemy zacząć od sporządzenia listy rzeczy do zrobienia. Taki harmonogram możesz powiesić na lodówce lub w innym widocznym miejscu. Korzystaj z podpowiedzi, dopóki czynności nie wejdą w nawyk albo po prostu zerkaj na niego, gdy najdą Cię wątpliwości. Takie regularne sprzątanie pomoże utrzymać porządek i zaoszczędzić trochę czasu na weekendowym sprzątaniu.

Jak może wyglądać przykładowy harmonogram sprzątania kuchni?

  • codziennie rano – wkładanie naczyń do zmywarki, porządkowanie przestrzeni po przygotowaniu posiłku,
  • codziennie wieczorem – przecieranie blatów, kafli, zlewu i kuchenki, zamiatanie podłogi,
  • co drugi dzień – wynoszenie posegregowanych śmieci, wymiana ścierek kuchennych,
  • dwa razy w tygodniu – mycie podłóg i przecieranie szafek,
  • raz w tygodniu – gruntowne mycie powierzchni roboczych w kuchni.

Ścierki do kuchni z bawełny i mikrofibry

W każdej kuchni są takie akcesoria, bez których ciężko się obyć. Wśród nich ścierki do przecierania naczyń, blatów, ale także do ścierania rozlanych płynów. Ścierki do kuchni są niezastąpione również w jadalni. Przydadzą się do wytarcia stołu czy krzeseł oraz przetarcia zastawy stołowej, gdy szykujesz nakrycia przed przybyciem gości. Możesz je wykorzystywać także podczas pieczenia ciast drożdżowych, by wypieki pięknie wyrastały lub do ozdoby kuchni. Ścierki kuchenne są uniwersalne, funkcjonalne i możesz z nimi zrobić, co tylko wyobraźnia podpowiada.

W kuchni warto mieć kilka rodzajów ścierek. Przydadzą się zarówno te z bawełny czy poliestru do osuszania naczyń, jak i te z mikrowłókna o podwyższonej chłonności. Na przykład ścierki z mikrofibry nie tylko usuwają zabrudzenia, ale mają też działanie antybakteryjne. Między włóknami zatrzymują drobnoustroje i nie przenoszą ich w inne miejsce. Przydadzą się do czyszczenia płyty indukcyjnej albo lodówki. Możesz nimi umyć płytki między szafkami albo po prostu przetrzeć sprzęty kuchenne.

Pojemniki do przechowywania żywności

Porządek w kuchni to także dobrze zorganizowana przestrzeń. Co może pomóc w uporządkowaniu bałaganu? Na pewno pojemnik do przechowywania chleba, szklane pojemniki na makaron, kasze i mąki, czy chociażby wszelkiego rodzaju puszki na herbatę, kawę i inne sypkie produkty.

Jeśli nie masz miejsca do przechowywania większej ilości żywności, rozważ regularne sprawdzanie zapasów i wyrzucanie tego, czego już na pewno nie wykorzystasz. Dobrym sposobem jest też wyznaczenie jednej szafki na przechowywanie żywności, a innej na sprzęty. Gdy wszystko jest na swoim miejscu, sprzątanie zajmuje zdecydowanie mniej czasu.

Gadżety do sprzątania kuchni i nie tylko

Sprzątanie w kuchni ułatwią Ci różne akcesoria. Co to może być? Na przykład ociekacze do naczyń, dozowniki na płyn, stojaki na ręcznik papierowy, klipsy do żywności, różnego rodzaju tace, podkładki pod garnki czy pojemniki na sztućce. Wszystkie te gadżety pomogą się zorganizować podczas sprzątania, ale także ułatwią gotowanie, przechowywanie i będą stylowo ozdabiać kuchnię.

Ciekawe gadżety kuchenne znajdziesz w internetowym sklepie https://www.sinsay.com/pl/pl/. Wśród nich funkcjonalne rękawice i łapki kuchenne, trwałe podkładki na stół oraz estetyczne szklane naczynia pasujące zarówno do nowoczesnych, jak i rustykalnych wystrojów wnętrz.