Jak zrobić sok z aronii? Przepisy bez gotowania

sok z aronii naturalny

Aronia uważana jest za superprodukt. W smaku jest cierpka, ale sok z aronii to zupełnie inna bajka. Pomaga wzmocnić organizm w okresie jesienno – zimowym.

Warto jeść różne rodzaje owoców. Soki owocowe to cenione witaminowe skarby. Niektóre owoce mają wartość super żywności, np.: aronia, czyli produktów wyjątkowo zdrowych. Aronia to cenne źródło składników odżywczych, który pozwala zaliczyć ją do roślin leczniczych. Superowoc aronia ma najzdrowszy sok na świecie. Sok z aronii powinien na stale zagościć w domowej spiżarni.

Sok z aronii – co zawiera?

Aronia czarnoowocowa zawiera ponad 300 różnych leczniczych związków chemicznych w tym witaminy: P, C, PP, B2, B6, E, karetoneidy (prowitamina A) oraz mikroelementy, takie jak: rad, molidben, bor, żelazo, jod. Owoce aronii składają się głównie z wody. Zaledwie 20% to sucha masa. Są źródłem tak cennych dla organizmu składników, jak: błonnik pokarmowy, cukry redukujące, tłuszcz, białko, witaminy oraz makro i mikroelementy. Aronia najbogatszym źródłem przeciwutleniaczy wśród owoców. Szacuje się, że owoce aronii mają 4 razy silniejsze działanie przeciwutleniające niż truskawki czy żurawina. Dieta bogata w polifenole, których źródłem jest również aronia, odgrywa istotną rolę w prewencji takich chorób, jak m.in.: udar mózgu, zawał serca, miażdżyca. Ponadto antocyjnany – barwniki, zawarte także w jagodach, czarnych porzeczkach, chronią przed wolnymi rodnikami i opóźniają starzenie się organizmu.

Zdrowy sok z aronii

Sok z aronii – zdrowie w każdym łyku

Sok z aronii zapobiega gromadzeniu się metali ciężkich, pestycydów i herbicydów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Znajdziemy w nim bogactwo witaminy E, A, C, a także beta-karoten i kwas foliowy. Dodatkowo picie soku z aronii dostarcza do organizmu cenne minerały, między innymi tiaminę, ryboflawinę, niacynę, cynk, wapń, sód, magnez, potas i żelazo oraz tak ważny dla trawienia, błonnik. Wspiera niemal wszystkie układy w organizmie i pomaga wzmocnić odporność.

Picie soku z aronii zapobiega powstawaniu zaćmy i jaskry. Warto sięgać po niego, kiedy dużo czasu spędzamy przy komputerze. Aronia niweluje skutki długotrwałego kontaktu z niebieskim światłem monitorów.

Soczek z aronii lekarze polecają osobom zmagającym się z przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, nudnościami i zaparciami. Sprawdzi się także w przypadku zespołu jelita drażliwego, ponieważ wielu pacjentów potwierdza, że ten napój łagodzi przykre dolegliwości i ułatwia przemianę materii. Składniki antyoksydacyjne wspomagają usuwanie toksyn i wspierają pracę jelit.

Piękny kolor soku

Sok z aronii ma śliczny ciemnoczerwony, głęboki kolor. Jest robiony z jagód aronii czarnoowocowej – krzewu, który lubi europejski klimat. Aronia wspaniale rośnie i owocuje w Polsce – nasz kraj jest potentatem w jej uprawie. Zbiór owoców następuje wczesną jesienią. Nie przeszkód, aby kobiety w ciąży piły ten sok.

Receptura na sok z aronii

Sok kupowany w sklepie może nie być w 100% . Producenci lubią dodawać składniki, które niekoniecznie są zdrowe. Uprawa aronii w ogrodzie nie należy do trudnych, więc warto posadzić kilka krzaczków, aby samemu zrobić sok na potrzeby rodziny. Jeżeli ktoś nie ma ogródka, to może kupić owoce i przyrządzić sok. W końcu najlepszy napój to swojski, naturalny wyrób, gdzie mamy stuprocentową pewność, że nie ma w nim żadnych polepszaczy smaku i konserwantów. Aronia ma swój naturalny smak, który powinien być wyczuwalny w soku. Do jego wykonania potrzebujemy:

Przepis na sok z aronii
  • kilogram owoców z aronii
  • 300 gramów cukru
  • szklanka wody
  • cytryna

Jeżeli planujemy zrobić większą ilość tego niezwykle zdrowego napoju, to proporcje składników można zwiększyć i dostosować do swoich potrzeb.

Przygotowanie soku aroniowego

Owoce dokładnie myjemy i rozgniatamy. Posługując się mikserem albo tłuczkiem do ziemniaków zrobimy to szybko i dokładnie. Owocową papkę umieszczamy w garnku i dodajemy pozostałe składniki. Owoce należy gotować przez około 30 minut, a po ostygnięciu przecedzić. Pozostałe z przecedzenia owoce, można śmiało wykorzystać do wykonania dżemu lub konfitur.

Odcedzoną wodę przelewamy do czystych, wyparzonych słoików, zamknąć i ustawić „na głowach” – dzięki temu same się zapasteryzują. Można też dokonać tradycyjnej pasteryzacji, gotując słoiki przez około 15 minut. Pasteryzacja jest zalecana, jeżeli planowane jest dłuższe przechowywanie soku w suchym miejscu – bez niej napój szybciej się zepsuje. Sok z aronii można przygotować w wersji bez cukru.

Sok z aronii bez gotowania

Cudowny „eliksir” z powyższych owoców można przygotować bez gotowania i cukru! Taki napój doskonale oddziałuje na układ krwionośny i zapobiega np. powstawaniu miażdżycy czy wystąpieniu zawału serca, zakrzepicy oraz anemii. Sok z aronii wyciskany na zimno poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci, czyli wspiera w dbaniu o ładny wygląd. Aby go przygotować, potrzebujemy następujących składników:

  • 2 kg owoców aronii
  • 1 cytryna (sok)
  • woda

Owoce myjemy i miksujemy. Przekładamy na gazę i dokładnie wyciskamy. Dodajemy do soku z aronii wyciśnięty sok z cytryny i mieszamy. Przelewamy do wyparzonych słoików lub butelek i pasteryzujemy przez 25 minut.

Jak pić sok z aronii?

Świeżo przygotowany napój można wypić od razu lub przechować w lodówce. Sok możemy dolać do wody i delektować się zdrowym piciem podczas upałów. Taki swojski sok jest o wiele lepszy niż napój kupiony w sklepie. Zimny soczek z aronii zapewnia ochłodę w ciepłe dni, dodatkowo dostarcza cennych witamin i mikroelementów. Sama korzyść. Można go dodać do herbaty i pić w czasie przeziębienia lub problemów żołądkowych. Dodatek cytryny wzmacnia właściwości przeciwzapalne.

Picie soku z aronii korzystnie wypływa na poziom glukozy oraz obniża poziom cholesterolu i lipidów. Oznacza to, że zapobiega cukrzycy i może być przydatny dla diabetyków. Aronia trafiła do Polski dopiero w 1976 roku, a jej uprawa szybko rozpowszechniła się w kraju nad Wisłą. Swojski sok z aronii to samo zdrowie i naturalny smak, którego nie podrobi żaden zakład przetwórczy.