The Best Fluffy Pancakes recipe you will fall in love with. Full of tips and tricks to help you make the best pancakes.

Domowa pułapka na muchy – jak zrobić domową pułapkę na muchy?

Muchy od zawsze towarzyszą ludziom. Bieganie z packą jest irytujące i nie do końca skuteczne. Lepszym wyjściem jest domowa pułapka na muchy.

Muchy to natrętne owady – siadają na jedzeniu, meblach, ludziach i zwierzętach. Duże muchy domowe głośno bzyczą, a do tego mogą przenosić zarazki. Jest to aż 200 różnych bakterii oraz tak niebezpieczne choroby zakaźne, jak: dur brzuszny i czerwonkę. Siadają na przejrzałych owocach, zepsutym jedzeniu i kale. Eksperci zauważają, że muchy prawie zawsze wymiotują na pokarm, na którym wylądują, ponieważ nie potrafią gryźć, więc wyrzucają enzymy trawienne do pokarmu, a potem połykają. Muszki owocówki nie są tak groźne, ale szybko się mnożą i wchodzą do nosa lub uszu. Domowa pułapka na muchy powinna być zastosowana jak najszybciej. Najlepiej, aby działała na wszystkie gatunki much, jakie zauważymy w domu.

Domowa pułapka na muchy – drozofile

Drozofile to małe muszki, które denerwują domowników od wiosny do jesieni. Żywią się sfermentowanym sokiem z owoców. W ich przypadku pokonuje się je, wykorzystując upodobania smakowe – najlepszy wabik to sok z dodatkiem detergentu. Taka pułapka domowa na muchy skutecznie je zwalcza.

Uciążliwe muchy domowe

Przyciąga je wszelakie jedzenie – od przejrzałych owoców do wędlin. Nie pogardzą też odchodami zwierząt domowych i ludzi. Są nie tylko uciążliwe, ale i mogą zagrozić zdrowiu. Nawet utrzymywanie higieny na dobrym poziomie nie daje gwarancji, że się nie pojawią. Najnowsze badania naukowe – dają przerażające wyniki. Muchy domowe mogą przyczyniać się do zwiększenia zachorowań na wrzody żołądka. Pokryty licznymi włoskami owad feruje mikroorganizmom świetne warunki rozprzestrzeniania się, a przebywanie wśród ludzi sprawia, że mogą roznosić choroby. Najwięcej bakterii przenoszą na odnóżach i skrzydłach. Kiedy mucha siada na nowej powierzchni, bakterie zyskują miejsce do rozwoju. Każdy „krok” muchy zostawia za sobą kolonię rozwijających się bakterii. Więcej bakterii chorobotwórczych przenoszą muchy „miejskie” niż „wiejskie”, co oznacza, że owady skuteczniej przenoszą choroby tam, gdzie jest więcej ludzi.

Czytaj także:  Kuchnia narożna ze zlewem w rogu: 5 sekretów aranżacji!

Siła pułapek tkwi w prostocie

Moskitiera w jakimś stopniu chroni przed muchami, choć nie jest to zabezpieczenie 100%. Najbardziej znany wszystkim lep wygląda nieestetycznie, zwłaszcza jeżeli przyczepi się do niego sporo owadów. Lep zdecydowanie lepiej zastosować na balkonie lub tarasie. Domowa pułapka na muchy nie musi być skomplikowana – skuteczny wabik można wykonać z łatwo dostępnych produktów. Najprostsza domowa pułapka na muchy to woda z cukrem. Dodatkowo potrzebujemy plastikowej butelki. Przecinamy ją na jednej trzeciej wysokości. Górę przeciętej butelki umieszczamy w dolnej części „do góry nogami”. Do butelki wlej roztwór wody z cukrem i stawiamy pułapkę w miejscu, gdzie zbierają się muchy. Tak przygotowana domowa pułapka na muchy działa natychmiastowo – owady wlatują do butelki i topią się w roztworze.

Pułapka ze stożkiem

Drugi sposób jest podobny do pierwszego. Cukier możemy zastąpić syropem. Do słoika wlewamy syrop i odrobinę wody tak, aby przykryła dno naczynia. Z papieru robimy stożek i przyklejamy go do słoika. Otwór stożka musi być na tyle duży, aby mucha przez niego przeszła. Nie może być wolnej przestrzeni między słoikiem a stożkiem. Tak wykonaną domową pułapkę na muchy stawiamy w miejsce, gdzie mamy największy problem z tymi owadami. Muchy po wejściu do środka nie mogą wydostać się ze słoika.

Banan w roli egzekutora

Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie banana do skonstruowania pułapki na uciążliwe muchy. Plastikową butelkę przecinamy na pół. Na dno butelki wsypujemy cukier, dodajemy pokrojony miąższ banana. Zakrywamy górną częścią włożoną do góry nogami – uzyskujemy lejek i stawiamy na parapecie. Powyższa konstrukcja zbawi muchy i inne owady. Banan wydziela silny zapach, który przyciąga różne domowe „robactwo”. Lejek zrobiony z górnej części butelki umożliwia im wejście do środka. Nie są w stanie wydostać się z pułapki. Kiedy już złapie się sporo owadów, trzeba pułapkę przygotować ponownie.

Czytaj także:  Dekoracje do kuchni na parapet

Pułapka z octu i płynu do mycia naczyń

To sposób na muszki owocówki rekomendowany przez wiele serwisów poradnikowych. Zaletą tej domowej pułapki na muchy jest łatwość wykonania. Do słoika nalewamy octu i dodajemy kilka kropel płynu do mycia naczyń. Zakrywamy miksturę folią zamocowaną za pomocą gumki recepturki. W folii robimy niewielkie otwory i czekamy, aż muszki wlecą i nie będą mogły już wyjść. Owady topią się i pozbywamy się problemu.

Piwo z cukrem

Muchy zbawia także piwo z cukrem i odrobiną płynu do mycia naczyń – 100 ml piwa mieszamy łyżeczką płynu do naczyń oraz dwiema łyżeczkami cukru. Całość przelewamy do obciętej butelki i korkujemy „lejkiem” – górną częścią butelki.

Odstraszenie much

Pojawieniu się much najlepiej zapobiegać. Zanim dostaną się do mieszkania, można je odstraszać. Nie trzeba wtedy sprzątać martwych owadów. Odstraszacz z folii, monet i wody jest najczystszym sposobem, aby poradzić sobie z problemem much. Do foliowego woreczka wrzucamy kilka monet, nalewamy wody i wieszamy na oknie. Przy takim dźwięczącym odstraszaczu muchy omijają nasze mieszkanie.

Lepy w kwiatach doniczkowych

Kiedy domowe sposoby zawodzą, to można spróbować ekologicznego, choć sklepowego sposobu i posłużyć się lepami w kształcie spiralek, pasków, tyczek lub charakterystycznych strzałek, które wbijamy w doniczki z kwiatami. Najlepiej wybierać lep koloru żółtego, bo najskuteczniej wabi owady. Do lepów przykleją się także muszki owocówki, komary, ćmy, więc mamy całkiem dobrą ochronę przed niechcianymi owadami.

Domowe środki na muchy są ekologiczne i nieszkodliwe dla domowników. Wszelkie preparaty dostępne w sklepach zawierają trujące związki i mogą być niebezpieczne dla dzieci oraz zwierząt. Lepiej ich nie stosować, jeżeli możemy zwalczyć muchy kuchennymi sposobami. Wszystkie składniki potrzebne do wykonania domowej pułapki na muchy zazwyczaj mamy pod ręką. Zrobienie takiej „niespodzianki” owadom zajmuje tylko chwilę.

Czytaj także:  Jak zrobić sok z aronii? Przepisy bez gotowania

Udostępnij!
Iza
Iza

Jestem Iza, miłośniczka prostych i domowych dań. W kuchni stawiam na tradycję i prostotę, wierząc, że to właśnie w klasycznych przepisach tkwi prawdziwa magia. Na portalu cowkuchni.pl dzielę się sprawdzonymi recepturami, które przywołują smak domowego obiadu i ciepło rodzinnych spotkań. Moje przepisy są łatwe do wykonania, a ich głównym celem jest dostarczenie radości z gotowania i smaku, który kojarzy się z domem.

Articles: 27