The Best Fluffy Pancakes recipe you will fall in love with. Full of tips and tricks to help you make the best pancakes.

Klej z mąki – produkt ekologiczny

Ludzie coraz doceniają ekologiczne produkty i zastępują nimi towary, których produkcja zagraża środowisku. Klej z mąki to przykład domowej ekologii. Po latach fascynacji konsumpcyjnym stylem życia, kupowania wszystkiego w nadmiarze i degradowania środowiska masową produkcją rzeczy o wątpliwej jakości, społeczeństwo dostrzegło, że takie postępowania niszczy świat, w którym żyjemy i przyczynia się do zwiększenia zachorowalności na choroby społeczne. Nasi przodkowie byli zdrowsi, żyli w większej zgodzie z naturą niż obecne pokolenia. Dlatego wracamy do ekologicznej żywności, ubrań i dodatków z naturalnych materiałów, na nowo odkrywamy właściwości lecznicze roślin, naturalne sposoby na utrzymanie czystości i samodzielnie próbujemy przygotować takie rzeczy jak klej z mąki, czy płyny do naczyń.

Klej z mąki- idealny dla dziecka

Kleje, które kupujemy w sklepach, są produktami toksycznymi. Jeżeli małe dziecko przypadkowo zjadłoby taki klej (niestety, maluchy mają tendencję do smakowania wszystkiego, co wpadnie im w rączki), to mogłoby się to skończyć problemami zdrowotnymi. Z drugiej strony dzieci chętnie wykonują prace plastyczne i uwielbiają kleić.

Klej w sztyfcie, czy nawet klej szkolny (biurowy) nie są produktami ekologicznymi i całkowicie bezpiecznymi dla naszych dzieciaczków. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie kleju z mąki, co daje pewność, że pociechy będą mogły rozwijać się artystycznie w sposób bezpieczny dla zdrowia i bez wdychania szkodliwych oparów z kleju produkowanego metodą przemysłową. Klej z mąki bez żadnych obaw możemy zostawić dzieciom do długiej i radosnej zabawy, bo nie zawiera on konserwantów i innych chemicznych dodatków.

Zalety kleju z mąki

Klej domowej roboty ma wiele zalet. Jego wytworzenie jest tanie. W końcu kilogram mąki ziemniaczanej i pszennej to koszt około 3 złotych. Przecięta cena kleju szkolnego w większym opakowaniu jest wyższa. Używane do jego wyrobienia produkty spożywcze są łatwe dostępne – mamy je przez cały czas w domu. Nawet spożycie kleju z mąki ziemniaczanej i wody, nie będzie miało negatywnego wpływu na zdrowie dziecka. Taki klej można zrobić w dowolnym momencie, nie musimy się martwić niezadowoleniem dziecka, kiedy zabraknie kleju w niedzielę niehandlową. Klej skrobiowy jest łatwy do usunięcia – po wypraniu pobrudzonej odzieży znika bez śladu. Inna nazwa kleju z mąki to klajster.

Czytaj także:  Mikrofalówka w kuchni - tak czy nie?

Jak zrobić mocny klej z mąki?

Wykonanie kleju z mąki jest bez wątpienia lepszym pomysłem niż kupowanie dziecku w sklepie. Do wykonania mocnego kleju z mąki potrzebujemy:

  • po jednej czubatej łyżce mąki ziemniaczanej i pszennej
  • oraz wodę zimną i wrzątek.

Przygotowanie najprostszej wersji kleju domowego rozpoczynamy od wsypania do garnka po jednej czubatej łyżce mąki ziemniaczanej oraz mąki pszennej. Dolewamy do nich pół szklanki zimnej wody.

Mieszamy całość do momentu uzyskania jednolitej masy. W utworzonej masie nie może być grudek. Następnie zalewamy uzyskany roztwór szklanką wrzątku. Cały czas mieszamy. Klej powinien mieć konsystencję ciasta na naleśniki. Jeżeli klej miałyby być wykorzystywany i przechowywany przez dłuższy czas, to warto dodać do niego sól, która ogranicza rozwój pleśni.

Do wykonania kleju z mąki o dłuższym terminie ważności potrzebujemy: po szklance wody i mąki pszennej oraz łyżeczkę soli. Sposób przygotowania jest prosty – wszystkie składniki mieszamy w mikserze. Proporcje są zależne od ilości kleju, którą chcemy uzyskać. Jest to mocny klej domowy. Zaletą przepisu na klej domowy jest proste i szybkie wykonanie.

Klej na gorąco z mąki i wody

Klej z mąki i wody na gorąco doskonale sprawdzi się do przyklejania brokatu, bibuły, wyklejanek, czyli do wszelakiej pracy kreatywnej z dzieckiem. Nie do dziś wiadomo, że dzieci bardzo lubią rysować i przyklejać, a takie aktywności pozytywnie wpływają na ich rozwój i wspierają kreatywność. Jak zrobić klej z mąki na gorąco? Płaską łyżeczkę mąki ziemniaczanej oraz płaską łyżeczkę mąki pszennej rozpuszczamy w ciepłej wodzie (około 250ml) i energicznie mieszamy. Jeśli klej jest zbyt rzadki , to należy podgrzać całość w garnku na niewielkim ogniu.

Nie tylko do papieru

Klej z mąki jest na wyposażeniu osób, które przyklejają różne plakaty i ogłoszenia na słupach ogłoszeniowych i murach. Jest to prosty sposób, aby obniżyć koszty promocji na lokalnym rynku. Takiego kleju używają też aktywiści, przyklejając na murach (oczywiście w miejscach, w których nie ma zakazu naklejania różnorodnych treści) hasła odnoszące się do ważnych problemów społecznych.

Czytaj także:  Kuchnia w kształcie U: 7 tajemnic idealnej aranżacji!

Jak zrobić klej do tkanin?

Osoby, które hobbistycznie wykonują różne dekoracje i uważają do nich różnorodnych materiałów, potrzebują bardzo dobrego kleju, który jakością przewyższa klej do papieru. Wykonuje go z octu winnego lub spirytusowego 10% i żelatyny. Wszystkie składniki bardzo dokładnie mieszamy. Najpierw na zimno, a dopiero po rozpuszczeniu żelatyny gotujemy na wolnym ogniu przez 20 minut. Roztwór przelewamy do szklanego słoika lub miseczki ze szkła. Powstały w ten sposób klej jest uniwersalny – można nim sklejać ceramikę, tkaniny, papier, drewno. Zaleca się, aby przed użyciem podgrzać go w kąpieli wodnej, ponieważ wtedy staje się płynny.

Zaufana jakość

Przez lata przyzwyczailiśmy się, że to, co kupowane w sklepie musi być lepszej jakości niż przedmiot wykonany domowymi sposobami. Jednak wielu użytkowników narzeka na jakość kleju dostępnego w sprzedaży i na skutki uboczne jego stosowania. Mając dość produktów niskiej jakości, decydujemy spróbować swoich sił i wykonać klej samodzielnie w domu. Okazuje się, że nie jest to takie trudne, a jakość kleju domowego jest nawet lepsza od sklepowego. Najważniejsze jest to, że klej z mąki jest bezpieczny, bo nie zawiera szkodliwych substancji.

Jest wiele przepisów na klej domowy do różnych zastosowań. Wystarczy raz samodzielnie wykonać taki klej, aby przekonać się o jego jakości i innych zaletach. Im więcej rzeczy potrafić zrobić we własnym zakresie, wykorzystują domowe składniki, tym bardziej oszczędzamy środowisko naturalne.

Udostępnij!
Iza
Iza

Jestem Iza, miłośniczka prostych i domowych dań. W kuchni stawiam na tradycję i prostotę, wierząc, że to właśnie w klasycznych przepisach tkwi prawdziwa magia. Na portalu cowkuchni.pl dzielę się sprawdzonymi recepturami, które przywołują smak domowego obiadu i ciepło rodzinnych spotkań. Moje przepisy są łatwe do wykonania, a ich głównym celem jest dostarczenie radości z gotowania i smaku, który kojarzy się z domem.

Articles: 27

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *