5 sposobów na dekorację pustej ściany w kuchni

Pusta ściana w kuchni nie zawsze ładnie się prezentuje. Czegoś na niej brakuje. Pięć sposobów na dekorację pustej ściany w kuchni odmieni jej oblicze.

Dekoracje w kuchni to istotny element wykończenia pomieszczenia. Ściana, na której nic nie ma to dość przygnębiający widok. Spotyka się opinię, że pusta ściana zaburza wygląd pomieszczenia. Warto ją zagospodarować we właściwy sposób, ponieważ dekoracje ścienne nadają pomieszczeniu przytulnego charakteru. Sprawdzają się także funkcjonalne i praktyczne rozwiązania. Ściana w kuchni to dodatkowa przestrzeń, którą powinno się w pełni wykorzystać zwłaszcza w niewielkiej kuchni. Dekoracje pustej ściany w kuchni umilą czas gotowania. Dzięki nim pomieszczenie kuchenne zyskuje indywidualizm.

Dekoracje pustej ściany w kuchni- przytulność i tajemnica

Kuchnia – kojarzona jest ciepłem, zapachem jedzenia i komfortem, a więc zasługuje na odpowiednią oprawę w postaci dekoracji. Meble i sprzęt kuchenny sprzedawane masowo. Jest spora szansa, że znajomi będą mieli takie same meble. To, co decyduje o indywidualizmie aranżacji to dekoracja pustej ściany w kuchni. Za sprawą ozdób umieszczonych na ścianie możemy wprowadzić przytulną atmosferę, podkreślić styl mebli kuchennych, rozjaśnić przestrzeń, a nawet uprościć sobie codzienne obowiązki. Dekoracjami ściennymi w kuchni mogą być estetycznie wyglądające i praktyczne gadżety kuchenne. Za pomocą takich ozdób jak fototapety, tapety, płytki zabezpieczamy ścianę w kuchni przed codziennymi zabrudzeniami powstającymi podczas gotowania, a nawet ukrywamy jej mankamenty, tworząc przy okazji ciekawy akcent zdobniczy we wnętrzu.

Odpowiednie tapety

Najprostszym sposobem na udekorowanie kuchni jest położenie tapety. Zakryje ona wszelkie mankamenty, np.: nierówności i plamy. To świetny pomysł na jedną pustą ścianę. Najlepiej wybierać fototapety odporne na wilgoć, które w razie zabrudzenia można przetrzeć ściereczką. Musi być więc odporna na ścieranie i zmywanie. Tapety do dekoracji pustej ściany w kuchni, a tapety pokojowe, to dwa zupełnie różne produkty. Zwykłe tapety papierowe, które często zdobią pokoje, nie nadają się do wnętrz kuchennych. W kuchni najładniej wygląda motyw natury, żywności lub imitacja murku, drewna, czy kamienia. Dobór wzoru zależy od kolorystyki kuchni i mebli. Sprawdzi się też gładka tapeta w kolorze reszty wnętrza lub kontrastująca z innymi elementami. Najlepsze do kuchni będą tapety winylowe lub flizelinowe o dużej odporności na czyszczenie.

Naklejki ścienne

Popularnymi dekoracjami pustej ściany w kuchni, które uzupełnią każde wnętrze, są naklejki ścienne. Ich aplikacja nie wymaga wiele czasu ani specjalnych umiejętności czy narzędzi. Dzięki dostępności różnych wzorów, kolorów oraz rozmiarów naklejki można je dobrać do każdej kuchni i podkreślić jej urok. Szczególnie modne są naklejki w formie napisu- powiedzonka lub sentencji.

Talerze na ścianę w kuchni- babcina tradycja wraca

Ceramiczne talerze na ścianie znamy z kuchni naszych babć. Dziś ten rodzaj dekoracji pustej ściany w kuchni przeżywa drugą młodość. Zdobył popularność wśród miłośników stylu vintage czy PRL-owskiej estetyki wystroju kuchni. To ciekawy sposób zagospodarowania pustej ściany. W kuchni w stylu retro ładnie wyglądają talerze w jasnym kolorze z subtelnym, kwiatowym wzorem, nawiązujące do ceramiki lat 60. W kuchni prowansalskiej doskonale prezentuje się jasna ceramika z kontrastującą obwódką. Styl boho lubi różnorodne kolory, wzoru i kontrast. Talerze na ścianie mocuje się za pomocą specjalnych haczyków w formie metalowych klipsów. Przypina się do wewnętrznej strony naczynia. Współczesne wzornictwo nawiązuje do wzorów etnicznych i ludowych. Zawsze warto zapytać babcię, czy nie posiada takich talerzy. Z pewnością ucieszy się, że młodsze pokolenia pokochały tradycyjne wystroje kuchennej ściany. W nowoczesnej kuchni starsze talerze na ścianie będą elementem łączącym tradycję z nowoczesnością. Powrót do korzeni w duchu nowoczesności to bardzo ciekawy trend. Ozdobne talerze, prawdziwe rękodzieło można kupić u lokalnych sprzedawców handlujących pamiątkami z atrakcyjnie turystycznych regionów Polski. Takie talerze mogą być ceramiczne lub drewniane. W kuchni nowoczesnej talerze na ścianie urozmaicą wnętrze i dodadzą kuchni przytulnego elementu.

Prosta, klasyczna półka

W kuchni każde miejsce do przechowywania jest bardzo cenne. Pusta ściana to idealna przestrzeń, aby je stworzyć. Wystarczy powiesić kilka półek lub niewielki regał wiszący. W sprzedaży są dostępne półki i regały do kuchni. Odpowiednio wpisane w aranżację kuchni przyciągną uwagę. To świetne miejsce na książki kucharskie, ozdobne słoiki, dekoracyjne puszki, lubione kubki, czy filiżanki. Świetnie sprawdzą się także wieszaki na kubki, noże, czy chochle. Półki i wieszaki pomagają uporządkować kuchenne drobiazgi, a przy okazji wypełniają ścianę. Najważniejsze jest to, że można je dopasować do każdego stylu. Półka jako dekoracja pustej ściany w kuchni jest idealnym wyborem do niewielkiego pomieszczenia kuchennego, ponieważ to praktyczny i ładny dodatek.

Rośliny na ścianie

Na półce w kuchni można równie dobrze ustawić doniczki z ziołami. Pięknie pachną, ozdabiają kuchnię i stanowią ważny dodatek do potraw. Rośliny dobrze wyglądają w każdym wnętrzu. Nie ma stylu, który wyklucza obecność roślin w pomieszczeniu. Naukowcy udowodnili, że rośliny doniczkowe korzystnie wypływają na samopoczucie i działają uspokajająco po stresującym i pełnym wrażeń dniu. O walorach dekoracyjnych ziół i innych roślin doniczkowych nie trzeba wspominać. Ożywiają wnętrze i dodają mu przytulności.

Na kuchenną ścianę polecane są także grafiki i obrazy, zegary, lustra, a nawet kompozycja ze zdjęć domowników. Można też powiesić tablicę korkową i eksponować na niej fotografie, prace dzieci lub zapisywać informacje dla członków rodziny. Kuchenna ściana to wspaniała przestrzeń do dekoracji. Ogranicza nas jedynie nasza pomysłowość i kreatywność. Dzięki dekoracji ściany, kuchnia nabiera indywidualizmu.