Pomysły na firanki do kuchni – firany do kuchni nowoczesne aranżacje

Kuchnia powinna być dobrze doświetlona. Pomysły na firanki do kuchni mogą ciekawie ożywić wnętrze.

Niektóre style urządzania kuchni nie zakładają obecności firanek. Jednak wiele osób nie wyobraża sobie kuchni bez tego elementu dekoracyjnego. Firanka chroni prywatność, utrudnia sąsiadom przypadkowe zaglądanie przez okno, a poza tym ładnie wygląda i sprawia, że okno nie jest takie puste. Dość częsty jest pogląd, że okna bez firanek, czy rolet sugerują, że w mieszkaniu nikt nie mieszka. Pomysły na firanki do kuchni najlepiej realizować według zasady złotego środka między funkcjonalnością a estetyką.

Pomysł na firankę do kuchni – dekoracja, czy ochrona?

Pomimo bogatej oferty rolet i żaluzji, firanki wciąż nie wychodzą z mody. Są uwielbiane za delikatny wygląd, dekoracyjność i przytulność. Nie odcinają całkowicie od światła dziennego jak rolety. Lekko zaciemniają przestrzeń, co jest korzystne przy dużym nasłonecznieniu. Podkreślają atuty wnętrza, odmieniają je w dowolnym momencie i pomagają stworzyć aranżację marzeń w kuchni. Firanki w kuchni są od zawsze i pomimo zmieniających się trendów, pozostały w modzie. W sklepach wnętrzarskich i pasmanteriach znajdują się różne modele firanek o zróżnicowanych krojach, kolorach, wzorach i wymiarach. Często są sprzedawane w kompletach z innymi elementów wyposażenia kuchni – zasłonami, obrusami lub serwetkami. Wówczas aranżacja tworzy spójną całość, która cieszy oko. Pomysły na firanki do kuchni pobudzają kreatywność i chęć eksperymentowania z wystrojem kuchennym.

Firanka dobrej jakości

nowoczesne wnętrze kuchni

Gust w zakresie wzoru firanek to kwestia indywidualna. Jednak idealna firanka do kuchni powinna spełniać ogólne wymagania. Wszystkie dekoracje w kuchni narażone są na zabrudzenia i chłonięcie zapachów. Dlatego ważne jest to, aby materiał nadawał się do prania w pralce. Przed zakupem trzeba wymierzyć okno i zastanowić się nad potrzebnym rozmiarem. Aby znaleźć idealny model, bierze się pod uwagę wymiary całego pomieszczenia. Długie modele w ciemnych kolorach lub o intensywnych wzorach, nie nadają się do mniejszych kuchni, ponieważ mogą je przytłaczać i doprowadzić do ich optycznego zmniejszenia. Sprawdzają się materiały ozdobne, które pięknie przepuszczają światło, typu woal lub żakard. Pomysłem na firankę do kuchni, często określanym jako luksusowa firanka jest model z gipiurą.

Rodzaje krótkich firanek na okno kuchenne

Korzystnie wyglądającym w wielu wnętrzach pomysłem na firankę do kuchni są krótkie modele. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje krótkich firan do kuchni: zazdrostki i lambrekiny. Zazdrostki wieszane są z dołu szyby w sposób poziomy, zajmują około połowy okna, czasem mniej. Zawiesza się na ramie okiennej, a nie na karniszu. W kuchennej modzie są od zawsze, znały je nasze prababcie. Sprawdzają się w pomieszczeniach ulokowanych na parterze, bo zakrywają dolny widok kuchni. Tradycyjnie są kojarzone ze stylem rustykalnym, prowansalskim i boho. Zazdrostki świetnie odnajdują się w nowoczesnych wnętrzach, ponieważ nie zabierają światła słonecznego- są pewnego rodzaju kompromisem między uzyskiwaniem, jak najwięcej światła słonecznego i ochroną prywatności. Lambrekin to typ krótkiej firany do kuchni zawieszanej na karniszu od góry. Jest to element dekoracyjnych, który częściowo zakrywa okno i pięknie je aranżuje. Taki typ firanki jest korzystny, jeżeli parapet uznajemy za przedłużenie blatu i wykonujemy na nim prace kuchenne. Firanka w typie lambrekin nie ulega wtedy zabrudzeniu i nie przeszkadza w przygotowaniu posiłku. Krótkie modele firan można fantastycznie łączyć z zasłonami i długimi firanami. Pomysłów na firankę do kuchni z wykorzystaniem zazdrostki i lambrekinów jest nieskończenie wiele, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Uniwersalne, proste firanki do kuchni

Firanki do kuchni podkreślają i uzupełniają styl, w jakim została urządzona kuchnia. Dodają pozytywnej energii i tworzą pozytywny klimat o ile są dobrze dobrane. Uniwersalne modele pasują do każdego wnętrza. Są to najczęściej białe firanki do kuchni, bez wzoru, szyte z woalu. Przeważnie są długie. Piękną dekoracją do nich są ozdobne upięcia. Można je zestawiać z lambrekinami w dowolnym wzorze i kolorze. W końcu najmodniejsze pomysły na firanki do kuchni zakładają łączenie różnych materiałów i sposobów upięć. Daje to szansę na stworzenie nietuzinkowej, najpiękniejszej dekoracji, która spełni oczekiwania wszystkich domowników.

Firanki żakardowe do kuchni

Firany z żakardu mają kilka zalet- wpuszczają sporo światła, po praniu nie trzeba ich prasować, nie ma przeszkód, aby prać je w pralce, są łatwo dostępne w sprzedaży, mają różnorodne wzory i kolory. Można je dobrać do każdego kuchennego wnętrza. Występują w formie długiej i krótkiej. Nadają się do łączenia z zasłonami.

Firany kolorowe

Coraz większą popularność zyskują firany kolorowe, na przykład z błyszczącej satyny. Trzeba wiedzieć, że należy je dobierać ostrożnie i brać pod uwagę pozostałe elementy wyposażenia kuchni, Jeśli ściany i meble w kuchni mają stonowane, jasne kolory, wtedy można zdecydować się na bardziej jaskrawe firanki, ponieważ stanowią ciekawy dodatek kolorystyczny. Jednak gdy w kuchni jest dużo barw, firana powinna być gładka i jasna. Znakomicie ożywiają wnętrze firanki makarony, czyli sznurki, które często zdobione są koralikami. Najczęściej kupujemy białe firanki. Robimy to często z przyzwyczajenia. Do wnętrz loftowych dobrym wyborem będą firanki szare – mogą mieć dodatkowe, proste zdobienie w postaci kolorowego pasa.

Pomysły na firanki do kuchni podpowiada nam wyobraźnia, urządzenie mieszkań znajomych, czy aranżacje przygotowane przez specjalistyczne sklepy. Każdą firankę można ozdobić upięciem lub zestawić z zasłoną. Firanka jest elementem wyposażenia wnętrza i powinna współgrać zresztą aranżacji. Dobrym pomysłem jest kupno gotowych firan lub zamówienie uszycia na miarę. Do stylu kuchni dopasowuje się także karnisze. Najbardziej uniwersalne są karnisze drewniane, pasujące do każdego wnętrza.