Szafa – jak wybrać najlepszy model?

Szafa to mebel, który znajduje się w każdym domu i mieszkaniu. Kiedyś sprawa była prosta. Najczęściej zamawiało się ją u stolarza, bo sklepy świeciły pustkami. Dziś jest inaczej. Ogromny wybór w internecie i w sklepach stacjonarnych paradoksalne utrudnia podjęcie decyzji. Jak wybrać szafę, by nie żałować? Na co zwrócić uwagę? Oto krótki poradnik.

Jak wybrać szafę i co wziąć pod uwagę

Szafy nie warto wybierać pochopnie. Zanim wejdziesz na stronę internetową lub do sklepu stacjonarnego, weź pod uwagę kilka kwestii. Zastanów się, co chcesz w niej przechowywać, gdzie ją umieścisz i jakie wymiary będą optymalne. Jak wybrać szafę? Weź pod uwagę:

  • model,
  • wymiary,
  • lokalizację,
  • kolor,
  • funkcjonalność,

Model

Jakiej szafy potrzebujesz? Narożnej, przesuwnej, z lustrem czy bez, wyposażonej w szuflady? Wszystko zależy od tego, co chcesz w niej przechowywać, buty, ubrania, a może wiszącą odzież.

Wymiary

Wymiary zależą od tego, gdzie szafa będzie stała. Inne możliwości będziesz mieć w dużej sypialni niż w wąskiej wnęce w przedpokoju. Rozmiar szafy zależy również od tego, co będziesz w niej przechowywać. Duże znaczenie ma także głębokość mebla. 60 cm to minimum, by powiesić sukienki i kurtki, nie ryzykując, że po wyjęciu z szafy będzie trzeba je ponownie prasować.

Lokalizacja

W przypadku wyboru szafy ogranicza Cię także przestrzeń oraz położenie i wymiary innych mebli. Masywna szafa nie sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu, bo optycznie jeszcze bardziej je pomniejszy. W takim przypadku dobrym wyborem będzie szafa przesuwna wbudowana w ścianę.

Kolor

Pamiętaj, że szafa jest elementem większej, aranżacyjnej całości. Dlatego wybieraj ją, gdy już masz pomysł na to, jak urządzić pomieszczenie, w którym ten mebel ma się znajdować. Weź pod uwagę kolor ścian oraz innych mebli.

Funkcjonalności i dodatki

Zwróć uwagę na to, jak szafa się otwiera, czy ma dodatkowe szuflady, lustro, czy zmieści się w niej cała garderoba. Na przykład, jeśli to ma być szafa do przedpokoju, dobrze, żeby miała lustro, miejsce na buty i miejsce na grube, wiszące ubrania.

Jak wybrać szafę – podsumowanie

Jeśli szukasz idealnej szafy to znaczy, że urządzasz nowe mieszkanie lub dom albo planujesz remont. To również dobry moment, żeby zabezpieczyć się przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń, do których może dojść w Twojej nieruchomości. Mamy tu na myśli chociażby kradzież z włamaniem. W jaki sposób? Sprawdzone ubezpieczenie domu lub mieszkania może Ci w tym pomóc.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony.