Cegła do kuchni

Cegła w kuchni za szybą coraz częściej zastępuje tradycyjne płytki. Zawsze wygląda efektownie i można ją stosować do wielu stylów aranżacyjnych.

Motyw cegły niepodzielnie stał się modny i zdobył serca wielu ludzi. Ściana z cegieł sprawdza się także w kuchni, choć miejscach bardziej narażonych na wilgoć, np.: przy kuchence i przy zlewie , nad blatem, wymaga zabezpieczenia. Cegła biała lub czerwona fantastycznie dopełniają wystrój, jest oryginalna i posiada „duszę”. Jest to wyjątkowo trwały i solidny materiał wykończeniowy. Cegła w kuchni z szybą wspaniale prezentuje się w połączeniu ze stonowanym beżem, bielą, brązem i bardziej intensywnymi kolorami. Do wyboru są cegły pochodzące z rozbiórki, płytki ceglane lub stylizowane na cegłę lub tapety winylowe z tym wzorem.

Cegła w kuchni z szybą – uniwersalny materiał na ścianę

W czasach, kiedy materiały wykończeniowe są drogie, dużą uwagę zwraca się na ich jakość i uniwersalność wzoru. Chodzi głównie o to, aby trend na dane wykończenie nie był jednoroczny, a wzór pasował do większości stylów. Cegła w kuchni z szybą spełnia powyższe warunki-bardzo ładnie komponuje się z materiałami wykończeniowymi stosowanymi w kuchni, tj. fornir, drewno, metal, szkło czy płyta MDF. Na ścianie wygląda dobrze w każdej aranżacji bez względu na to, czy jest ona minimalistyczna, kuchnia loftowa, klasyczna, czy rustykalna.

Czerwona cegła na ścianie w kuchni

Najmodniejsza jest czerwona cegła na ścianie w kuchni. Ten kolor ładnie komponuje się zarówno we wnętrzach tradycyjnych retro, industrialnych i nowoczesnych. Najczęściej umieszcza się ją nad blatem i dzięki temu wypełnia się przestrzeń między szafkami dolnymi i górnymi lub między zlewozmywakiem a górnymi półkami. Trzeba zadbać o jej pielęgnację. Należy ją zabezpieczyć przed tłuszczem oraz regularnie impregnować. Czerwona i pomarańczowa cegła cudownie wygląda w kuchni z białymi czy śmietankowymi frontami. To przecież podstawowy kolor mebli kuchennych zarówno w stylu nowoczesnym czy skandynawskim, jak i rustykalnym czy angielskim. W tym przypadku najlepszym dopełnieniem aranżacji będzie naturalny drewniany blat oraz dodatki z tego materiału.

Biała cegła w kuchni

Osoby, które lubią bardziej stonowane kolory, mogą zdecydować się na białą lub szarą cegłę w kuchnia z szybą, która ładnie komponuje się z ciemnymi meblami. Biała cegła na ścianie w kuchni świetnie uzupełnia nowoczesny wygląd pomieszczenia, dobrze łącząc się także szarościami i beżami. Ta wersja surowca wybierana jest do uzupełnienia stylu skandynawskiego.

Biała cegła w kuchni

Skucie tynków

Sposobów na umieszczenie cegły w kuchni z szybą jest kilka. Co ciekawe pewna grupa osób wcale nie musi kupować tego materiału. Osoby mieszkające w budynkach zbudowanych z tradycyjnych cegieł, mogą skuć tynk w kuchni i już mają ścianę z cegieł. Wystarczy tylko ją zaimpregnować lub zabezpieczyć szybą przed tłuszczem i innymi zabrudzeniami. Warto też pozyskać cegłę z rozbiórek, która daje niesamowite walory estetyczne.

Płytki ceglane i ich imitacje

Zachwycające wyglądem, najtrwalsze i najlepszej jakości, ale też dość drogie, są płytki cięte ucinane ze starych cegieł bądź ręcznie formowane. Ceglane płytki cięte kładzie się pojedynczo. Wymagają zastosowania fugi. Dobrym i ciekawym, a bez wątpienia trochę tańszym rozwiązaniem są płytki imitujące cegłę. Do kuchni najlepiej wybierać płytki klinkierowe – stworzone są one z tych samych materiałów, co prawdziwa cegła, ale są cieńsze. Sprawią, że wyłożone nimi pomieszczenie wygląda oryginalnie i elegancko. Cechami mającymi wpływ na ich popularność zastosowania, są: niska nasiąkliwość i odporność na wilgoć, a także łatwe czyszczenie z kuchennych zabrudzeń. Sposób ich produkcji wpływa na zmniejszenie podatności na uszkodzenia mechaniczne, co oznacza, że będą ozdobą kuchni przez bardzo wiele lat. Wyłożenie ściany cegłami z betonu architektonicznego pozwala uzyskać ślicznie wyglądającą ścianę, która jest odporna na wilgoć. Cegła do kuchni z szybą wykonana z betonu architektonicznego jest wyjątkowo praktycznym materiałem wykończeniowym, ponieważ jest wytrzymała na różnego rodzaju uszkodzenia. Najbardziej ekonomicznym sposobem na cegłę w kuchni jest tapeta winylowa w tym wzorze. W sprzedaży dostępne są także płytki ceramiczne o wzorze cegły.

Co lepsze imitacja, czy prawdziwa cegła?

Na tak postawione pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Decydując się na ścianę z cegły musimy pamiętać o jej ochronie przed tłuszczem i wilgocią. Potrzebuje ona impregnacji. Imitacja daje podobny efekt wizualny, ale jest przy niej mniej codziennej pracy i łatwiej taką ścianę utrzymać w czystości.

Cegła na ścianie w kuchni

Zabezpieczenie ściany ceglanej

Najlepszym zabezpieczeniem ściany ceglanej jest wykorzystanie szkła hartowanego. Tafla szklana chroni cegłę przed wchłanianiem wilgoci i zabrudzeniami. Gładkość szkła sprawia, że jej mycie jest zdecydowanie łatwiejsze niż doprowadzenie do czystości ceglanej ściany. Często szyby wykorzystywane są punktowo, tj. przy kuchence raz przy zlewie, czyli przy powierzchniach najbardziej narażonych na wilgoć i zabrudzenia. Cegła do kuchni z szybą to rozwiązanie warte uwagi. Polecane jest głównie osobom, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację ściany, a lubią ceglany wzór. Ochronę przed zabrudzeniem ceglanej ściany daje także impregnacja z użyciem profesjonalnych środków do zabezpieczania cegieł, np. olejów do klinkieru, impregnatów silikonowych i akrylowych, a także silanów do cegieł bądź kamieni naturalnych. Po ich zastosowaniu cegła zyskuje warstwę chroniącą przed brudem. Trzeba ją wykonywać regularnie. Impregnacja sprawia, że plamy można z łatwością wyczyścić za pomocą mokrej ściereczki z miękkim włosiem.

Na korzyść cegły w kuchni z szybą przemawia wyjątkowa faktura, nieregularność, elegancka prezencja oraz uniwersalność wyrażająca się w zawsze modnym wzorze i możliwości zastosowania do wielu stylów urządzania wnętrz. Należy ją stosować z umiarem. Ceglana ściana służy przez wiele lat, a więc nie trzeba przeprowadzać remontu.