kuchnia loft3

Wywodząca się z USA stylistyka loft to pofabryczny minimalizm. Kuchnia loftowa ma surowe wykończenia nadające jej przestronności.

Styl loft narodził się z lat 50-tych XX wieku, kiedy to w USA na skutek kryzysu zamykano fabryki i magazyny. Na ich miejscu powstawały pracownie, galerie oraz mieszkania. Wnętrza, jak na fabrykę przystało, były duże i jasne. Ceglane lub betonowe ściany, rury, kable szybko stały się początkiem nowej stylistyki – inspiracją do ciekawych, nietypowych i jakże odmiennych aranżacji. Kuchnia loftowa – daje szerokie możliwości pokazania indywidualizmu.

Kuchnia loftowa – królestwo betonu, drewna i metalu

Nie da się pomylić stylu loftowego z żadnym innym. Niektórzy za jego synonim uważają styl industrialny, bo różnice są naprawdę niewielkie. Loftowa kuchnia cechuje się wykorzystaniem tego, co zastaliśmy w budynku w momencie przeprowadzki. Polecamy także artykuł: Kuchnia w stylu industrialnym.

Nie przeszkadzają kable, rury, kratki wentylacyjne, a nawet nieotynkowane ściany. Jeżeli te elementy są dobrej jakości, nie stwarzają żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa, to są fantastyczną i bardzo charakterystyczną dekoracją. Styl loftowy zdecydowanie lepiej sprawdzi w mieszkaniach w kamieniach lub obiektach przemysłowych zaadaptowanych na mieszkania, w domach typu stodoła, niż w blokach (chyba, że mamy szczęście i sporą kuchnię z oknem). W kuchni w stylu loftowym dominuje beton, szkło, metal i postarzane drewno. Królują szarości, czerń, biel, antracyt przełamywane kolorowym akcentem, np.: zielenią, żółtym i kolorem cegły (coś pomiędzy pomarańczowym a czerwonym). Meble w stylu loft cechuje prostota i surowość, bez zdobień czy ornamentów.

TO, co najlepsze w kuchni loftowej- postarzane drewno, beton i szarość. Czyż nie jest piękna?

Postarzane drewno – hit kuchni loftowej

Meble w kolorze postarzanego drewna, połączone z grafitowym lub betonowym blatem i czarnymi lub chromowanymi uchwytami to jedna z najbardziej klasycznych propozycji urządzenia loftowej kuchni. Postarzane drewno „mieni” się kolorami, dodaje wnętrzu przytulności, swojej historii i lekkości. Na szczęście coraz więcej producentów dostrzega trend loftowy i ma ofertę w innym kolorze niż biały, dąb sonoma, czy olcha. Postarzane drewno lub imitacja drewna w tym kolorze to kolor z duszą. Nie oznacza żadnej wady, a doskonale wpisuje się we wnętrza w budynkach starszych, czy poprzemysłowych. W Polsce mamy ogromną ilość tak zwanych „osiedli robotniczych”, czyli wysokich mieszkań w kamienicach. Gminy inwestują w odnawianie takich budynków i dzięki temu tworzą się prawdziwe perełki architektoniczne. Do takich wnętrz poprzemysłowa stylistka pasuje idealnie.

Szara aranżacja kuchni

Kuchnia loftowa lubi szarości i czerń – od koloru platynowego do intensywnie czarnego. Fronty meblowe powinny być matowe. Szafki koloru antracytowego (głęboki, ciemny szary) o matowej powierzchni można zestawić z betonowym blatem. Doskonałym pomysłem jest zestawienie antracytu z granitem lub ciemnobrązowym drewnem. Meble muszą mieć prostą formę. W kuchni loftowej sprawdzają się zestawienia drewna i metalu. Popularnym sposobem na wykończenie ścian jest beton architektoniczny. Nie trzeba go dawać na wszystkich ścianach, może być jedynie akcentem dekoracyjnym na jednej ścianie. Dekoracją ściany może być tapeta przedstawiająca mur ze starej cegły lub inne elementy industrialne, np.: most, fabrykę, ulicę, miasto. Ścianę można wyłożyć specjalnymi płytkami o wzorze cegieł lub kamienia. Klasyczne lampy nie pasują do loftowego wystroju, podobnie, jak meble kuchenne w tradycyjne stylistyce.

Sprzęt AGD do kuchni loftowej

Do kuchni loftowej najlepiej pasuje sprzęt AGD w kolorze czarnym lub srebrnym w matowym wykończeniu. Rozwiązaniem jest sprzęt do zabudowy, który pozwoli zachować spójność stylu. Wtedy kolor sprzętu nie ma już takiego znaczenia.

Oświetlenie kuchni loftowej

Dobre oświetlenie jest kluczowe dla każdej kuchni. Nad kuchenną wyspą lub w okolicy blatów w kuchni loftowej dobrze sprawdzą się zwyczajne żarówki bez abażurów, które świetnie nawiązują do fabrycznych klimatów. Znakomicie wyglądają także proste, geometryczne lampy i żyrandole na długim zawieszeniu, emitujące lekko rozproszone, ciepłe światło. Preferowane kolory lamp to matowy czarny, szary i chrom. Minimalizm formy obowiązuje nawet przy wyborze oświetlenia. W stylu loft odpadają lampy kryształowe, kwiatowe, czy błyszczące kule.

Kuchnia loftowa- gra szarości i drewna

Dodatki do kuchni w loftowym stylu

Kuchnia w stylu loftowym nie lubi pstrokacizny. Doniczki, puszki, chlebak, stojak na noże powinny być wykonane ze stali malowanej proszkowo na kolor czarny lub z drewna. Żywą dekoracją są rośliny, które pięknie wyróżniają się tle neutralnych barw. Zieleń zawsze ożywia wnętrza i sprawia, że pomieszczenie staje się przytulniejsze. Kuchnia w stylu loftowym nie wyklucza uprawy ziół, czy posiadania kwiatów na parapecie.

Otwarta przestrzeń

Idealną przestrzenią do stworzenia kuchni loftowej będzie duże i wysokie pomieszczenie, najlepiej z oknem znacznych rozmiarów. Kuchnia otwarta na salon musi tworzyć z nim jakąś wspólną całość. To oczywiście wskazówka dla osób, które mają kuchnię połączoną z salonem. Oba pomieszczenia musi cechować spójność stylistyczna. Powyższa zasada obowiązuje bez względu na to, jaki styl wybierzemy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby urządzić w stylu loftowym kuchnię, która jest osobnym pomieszczeniem. Mieszkając w kamienicy lub bloku, nie mamy wpływu na rozkład pomieszczeń. Samodzielna kuchnia jest zdecydowanie wygodniejsza niż otwarta na salon.

Kuchnia loftowa to niezbyt popularny w Polsce styl urządzania kuchennej przestrzeni. Jest to zupełne przeciwieństwo stylu glamour, czy klasycznego. Króluje matowość i poprzemysłowy charakter. Zachwyca połączenie drewna i metalu, zwłaszcza w czarnym odcieniu.

To propozycja dla osób, które nie chcą tradycyjnej aranżacji kuchni. Beton, drewno i metal w jednym pomieszczeniu to ciekawa, choć dla wielu nieco szokująca koncepcja wnętrza. Za stylem loftowym przemawia funkcjonalność – nie musimy chować rur, a czyszczenie mebli matowych jest znaczenie łatwiejsze niż wysokiego połysku. Na meblach nie ma śladów palców.