The Best Fluffy Pancakes recipe you will fall in love with. Full of tips and tricks to help you make the best pancakes.
Kuchnia w stylu wiejskim kojarzy się z dzieciństwem, zapachem wypiekanego chleba, zupy grzybowej, z arkadią i sentymentem. To inaczej styl rustykalny.
Styl wiejski kojarzy się z domkiem na przedmieściach w zacisznej okolicy. Kojarzy się z przytulnością i ciepłem domowego ogniska. W tego typu aranżacjach wykorzystuje się materiały naturalne, np.: drewno, len, wiklinę, płótno, kamień. Wnętrze zdobi przepięknie malowana ceramika. W tak ciepłej i przytulnej kuchni chce się gotować i spędzać czas z osobami najbliższymi sercu. W kuchni w stylu wiejskim minimalizm nie gości.
Kuchnia w stylu wiejskim – do pary z naturą
Mieszkanie na wsi kojarzy się z bliskością natury, z szacunkiem dla sił przyrody. Zapach kwiatów, zboża, lasu, gospodarstwa, suszonych grzybów, czosnku, ziół, suszonych kwiatów, owoców to cudowna sielskość i to, za co tak chętnie wypoczywamy na wsi. A jakby tak stworzyć kuchnię rustykalną w swoim domu lub mieszkaniu? Odtworzenie przytulnego charakteru kuchni w stylu wiejskim sprawi, że poczujemy, jakby świat zatrzymał się w miejscu albo cały czas byłyby wakacje.
Meble do kuchni w stylu wiejskim
Spory wpływ na wygląd wnętrza mają meble. W tego typu aranżacjach chętnie wykorzystywane są meble w jasnych kolorach lub drewniane. Białe meble z drewnianymi elementami lub drewniane z białymi wykończeniami, np.: blatem, to wręcz kultowe wyposażenie wiejskiej kuchni. Fronty mogą mieć ozdobne wcięcia lub szybki, dzięki czemu wyglądają stylowo. Pięknie wyglądają meble zdobione rzeźbieniami lub motywami roślinnymi, ponieważ tworzą niebanalny klimat, swoistego rodzaju oazę spokoju w kuchni. Styl rustykalny kocha prawdziwe drewno. Szczególnie polecane są meble robione ręcznie z litego drewna. Są zdobione zgodnie z zasadami sztuki rzeźbiarskiej. Na koniec są zabezpieczane przed różnorodnymi uszkodzeniami poprzez lakierowanie lub woskowanie. Meble z płyty MDF stylizowane jedynie na wiejskie to nie to samo co rzemieślnicze dzieło wykonane na zamówienie. W meblach ręcznie robionych tkwi urok stylu wiejskiego, który nie toleruje podrabiania natury. Rękodzieło to istotny element stylu rustykalnego. Mile widziane są widoczne słoje i sęki.
Kredens- element niezbędny
W kuchni w stylu wiejskim musi znaleźć się drewniany kredens – najbardziej tradycyjny mebel, bez którego nasze babcie nie wyobrażały sobie kuchni. Kredensy z litego drewna są praktyczne i pojemne. Wracają z wielką pompą, bo są użyteczne. Mebel zbudowany jest z trzech części: rozbudowanej podstawy (szafki), półek oraz przeszklonej góry. Szafki lub szuflady w dolnej części można wykorzystać do przechowywania domowych przetworów, pościeli, koców czy zastawy stołowej. Szuflady to idealne miejsce możemy poukładać sztućce w specjalnym pojemniku uwzględniającym rodzaj, leki, nitki. Na półkach eksponuje się przedmioty codziennego użytku jak ekspres do kasy, mikser, czy słoiki z kawą i przyprawami. Przeszklona szafka da możliwość zaprezentowania pięknej porcelany, kieliszków i innych ozdób. Kredens to znakomity mebel do jadalni, a nawet salonu.
Kolory w stylu wiejskim
Styl wiejski należy do najbardziej tradycyjnych, bo znanych od pokoleń. Nasze prababcie nie miały dostępu do szerokiej oferty farb, płytek, tapet i innych elementów wykończenia ścian. Najczęściej malowały kuchnię na biało i wieszały na ścianach ręcznie malowane talerze lub obrazki wykonane w drewnie przez miejscowego artystę. Jeżeli biały kolor nie jest naszym ulubionym i uważamy, że w kuchni jest co najmniej niepraktyczny, to możemy zdecydować się na beże, jasny żółty lub zielony i szarości (tylko jaśniejsze odcienie) oraz błękity. Najważniejsze, żeby kolorystyka była stonowana i pasowała do mebli, dodatków i podłogi. Płytki ceramiczne w kuchni znakomicie nadają się do stylu wiejskiego i bez wątpienia ułatwiają korzystanie z kuchni, bo w razie zabrudzenia wystarczy je przetrzeć.
Belki na suficie
Dawniej domy wiejskie wykonywane były z drewna. Belki były oczywistością. Obecnie są tylko wspaniałą ozdobą wykonywaną na zamówienie. Podkreślają wiejski styl kuchni.
Kuchnia w stylu wiejskim w nowoczesnej odsłonie
Na rynku mamy mnóstwo akcesoriów kuchennych. Bogata oferta sprzyja łączeniu stylów, poszukiwaniu wyrażenia siebie w aranżacji wnętrza. Przemianę przechodzi także styl wiejski. Ciekawym, pełnym inspiracji sposobem aranżacji wnętrz jest połączenie elementów wiejskich i industrialnych, np.: tapeta imitująca cegły lub beton na rustykalnych mebli. Dwa światy: miejski i wiejski od zawsze się uzupełniają. Kuchnia w stylu wiejskim, ale elementami industrialnymi spodoba się tym, którzy szukają harmonii między arkadią dzieciństwa a miejskim życiem. Styl wiejski ma kilka ciekawych odmian i połączenie klasycznych, a nawet zabytkowych mebli z nowoczesnym designem nie jest niczym szokującym. Kuchnia w stylu rustykalnym nie musi być starodawna. Ważne, żeby dominowały w niej naturalne materiały i jasne wnętrza.
Dodatki do rustykalnej kuchni
W stylu rustykalnym króluje natura, a więc: drewno, kamień, len, bawełna. Klimatyczne wnętrze otrzymamy dzięki dodatkom: koronkowym serwetkom/obrusom, wzorzyste rolety, wielobarwnym zasłonom, lnianym serwety i obrusom, wiklinowym koszom, drewnianym deskom do krojenia (najlepiej z motywem ludowym), emaliowanym naczyniom, ręcznie malowanej ceramice. Dobrze wyglądają wszelkie motywy folkowe. Stół powinien zdobyć wazon pełen polnych kwiatów oraz świeżych ziół. Drewniany parkiet powinien być odsłonięty, bo przecież drewno jest najważniejszym materiałem aranżacyjnym kuchni w stylu wiejskim.
Styl rustykalny sprawdzi się w kuchni, ponieważ to pomieszczenie kojarzymy z zapachami domu i przytulną atmosferą. Kuchnia w stylu wiejskim jest związana z naturą. I to w tej bliskości tkwi jej urok i miła atmosfera. Duży drewniany stół można kupić na „pchlim targu” i trochę go odnowić. Będzie służył przez kolejne lata. Coraz więcej osób decyduje się na odrestaurowanie wiekowych drewnianych kredensów, które dopełniają rustykalne wnętrze.