The Best Fluffy Pancakes recipe you will fall in love with. Full of tips and tricks to help you make the best pancakes.

Kuchnia w stylu industrialnym

Pojęcia loftowy i industrialny używane są wymiennie. Kuchnia w stylu industrialnym to połączenie przestronności z nowoczesnymi meblami i tym, co dał budowniczy domu.

Inspiracją stylu industrialnego są poprzemysłowe wnętrza- wysokie sufity, pozostałości „aranżacyjne” w postaci rur, kabli, cegły, betonowych sufitów i podłóg. Styl oczywiście pochodzi ze USA, gdzie w latach 50-tych nastąpiła recesja gospodarcza i zamykano wiele fabryk. Pomieszczenia takie wynajmowali artyści i przekształcali je na pomieszczenia mieszkalne i biura. To, co odróżnia ten styl od innych to łączenie nowoczesnego sprzętu ze starszymi elementami poprzemysłowymi. W innych stylach też mamy powrót starszych mebli, czy wykorzystanie rzeczy z recyklingu, jednak są to przedmioty związane z domem i dekoracjami. Tutaj ozdobą staje się to, co w innych aranżacjach się ukrywa. Kuchnia w stylu industrialnym zwraca uwagę swoją wyjątkowością.

Kuchnia w stylu industrialnym – w czym tkwi jej piękno

Najkrócej można odpowiedzieć – w unikatowym wystroju. Połączenie ultranowoczesnych materiałów z odnowionymi podłogami, murami i szorstkim tynkiem na ścianach czy rurami w zasięgu wzroku. Połączenie nowego i starego tutaj wygląda harmonijnie, daje ogromne możliwości aranżacyjne. O urządzaniu kuchni w stylu loftowym (to synonim słowa „industrialny”) pisaliśmy w artykule https://cowkuchni.pl/kuchnia-loftowa-jak-urzadzic-kuchnie-w-stylu-loft/. Zawsze warto rozszerzyć wiedzę i pokazać kolejne piękne aranżacje, które są odmienne od klasycznego postrzegania urządzania kuchni. Trzeba pamiętać, że bez względu na styl, jaki wybierzemy, zawsze obowiązuje zasada funkcjonalności i trójkąta roboczego. Lodówka nie może stać obok kuchenki.

Czy styl industrialny nadaje się do małych kuchni?

Zadnia architektów wnętrz w tej kwestii są podzielone. Wielkość mebli można dopasować do każdego wnętrza. Jednak pierwotnie były to wnętrze olbrzymie i wysokie. To właśnie przestrzenność jest kluczem do aranżacji tych wnętrz i do pokazania indywidualizmu. Po drugiej stronie, zwolenników kuchni w stylu industrialnym w małym bloku, pojawiają się argumenty, że wystarczy dodać elementy industrialne, np.: płytki między szafkami dolnymi, a górnymi wyglądające jak cegły lub w betonowym wzorze i długie lampy sufitowe o prostej stylistyce. Betonowe płyty na sufit lub szara farba/lakier są ogólnie dostępne. Bez wątpienia styl industrialny lubi wolne przestrzenie, które wydziela się głównie funkcjonalnymi meblami, a nie ścianami. Wyjątek stanowią łazienka i sypialnia. Z tego względu bardziej sprawdzi w kamienicach lub wysokich domach niż dość niskich mieszkaniach w bloku. Nie oznacza to, że nie można użyć go w bloku. Jeżeli ktoś uważa, że ten styl skradł jego serce, to aranżacja pomieszczeń zgodnie z jego wymogami, jest świetnym pomysłem. Mieszkanie ma się podobać domownikom. Nie musi być kalką ze zdjęć projektantów wnętrz.

Czytaj także:  Quiet Luxury we Wnętrzach: Elegancja i Spokój w Designie

Biała kuchnia w stylu industrialnym?

To częste pytanie. Podstawowymi kolorami w tym stylu są: szarości, kolory cegły, miedź, mosiądz chrom, czarny, beż, postarzane lub surowe drewno. Biały nie jest kolorem stylu industrialnego. To raczej barwa do kuchni w stylu angielskim, skandynawskim, rustykalnym czy prowansalskim. W lofcie nie powinien być umieszczony jako kolor przeważający. Pojawiają się aranżacje z białymi meblami, jednak zawsze w towarzystwie betonowej lub ceglanej ściany i lampy wiszącej z długimi „kablami” w kolorze czarnym lub szarym. Biała ściana i białe meble w kuchni w stylu industrialnym to zaprzeczenie idei tego sposobu aranżacji wnętrza. Całkowicie odpadają białe meble z połyskiem. Styl industrialny nie uznaje połysku na frontach meblowych. To propozycja dla osób, którym nie podobają się wszechobecne kuchenne meble z połyskiem.

Ściany w kuchni w stylu industrialnym

To, co najbardziej wyróżnia styl industrialny od innych to ściany. Tutaj nie musimy się wstydzić widocznej cegły, wręcz przeciwnie, jest ona pożądana. Aranżacje industrialne opierają się na trzech najważniejszych założeniach – neutralna kolorystyka opiera się na szarościach, całość wykończona jest surowymi materiałami np. cegłą, betonem, elementami drewna i metalu, przestrzeń obywa się bez zbędnych dekoracji. W wypadku industrialnych aranżacji, cegła może być detalem, który ubarwi wnętrze. W kuchni w stylu industrialnym najlepiej sprawdzi się klasyczna, czerwona cegła, najlepiej w wydaniu postarzanym. Używa się też szarej, która świetnie komponuje się z czarnymi metalowymi elementami i litym, postarzanym drewnem. Można pozostawić trzy ściany z szarym betonem lub cegłą i przemalować największą ścianę jasnym, kontrastowym kolorze – na przykład czerwonym, żółtym, ciemnoszarym, brązowym czy niebieskim. W małej kuchni wskazane jest ograniczenie cegły do jednej ściany, a sąsiednie można przykryć tynkiem dekoracyjnym, kamieniem, a nawet pozostawić betonową podstawę.

Proste formy

Kuchenna zabudowa w stylu industrialnym powinna być prosta, minimalistyczna w swej formie. Zakazane są zbędne dekory. Oświetlenie i niezbędne kuchenne akcesoria powinny mieć geometrycznie proste, gładkie, wykonane z nowoczesnych materiałów jak stal, szkło, czy płyta MDF, stal malowana proszkowo na czarno. Stalowy zlew, czarna lub szara kuchnia/lodówka dodają charakteru kuchni loftowej.

Czytaj także:  Odnawianie frontów kuchennych: 5 trików na oszałamiający efekt!

Szara i czarna kuchnia

Szara kuchnia w stylu industrialnym to rozwiązanie będące esencją tego sposobu aranżacji wnętrz. Kolor ten i jego różne odcienie świetnie komponują się z industrialnymi dodatkami w postaci stylowych żyrandoli czy chromowanych elementów typu okap, czy drewniano-metalowych regałów. Czarna kuchnia loftowa zawsze wygląda elegancko, ale nadaje się raczej do dużych pomieszczeń.

Kuchnia w stylu industrialnym to pomysł na bardzo nietypowe wnętrze. Idealne dla wszystkich, którzy wolą szarość od bieli i cenią funkcjonalną prostotę. Ścianę z cegły zaczynają wykorzystywać projektanci do innych stylów, a beton architektoniczny jest w modzie od kilku lat. W kuchni w stylu industrialnym znajdzie się miejsce na rośliny.

Udostępnij!
Iza
Iza

Jestem Iza, miłośniczka prostych i domowych dań. W kuchni stawiam na tradycję i prostotę, wierząc, że to właśnie w klasycznych przepisach tkwi prawdziwa magia. Na portalu cowkuchni.pl dzielę się sprawdzonymi recepturami, które przywołują smak domowego obiadu i ciepło rodzinnych spotkań. Moje przepisy są łatwe do wykonania, a ich głównym celem jest dostarczenie radości z gotowania i smaku, który kojarzy się z domem.

Articles: 27