Pergole ogrodowe na kwiaty

Ogrodowy zakątek pełen marzeń i uroku pomogą stworzyć pergole ogrodowe. Może być dekoracją w centrum ogrodu lub fragmentem ogrodzenia.

Aby ogród był pięknym miejscem, powinna znajdować się w nim różnorodna roślinność. Pnącza tworzą w naszym ogrodzie bardzo ciekawą i ślicznie wyglądającą dekorację. Trochę przypominają baśniowy, tajemniczy ogród. Takie rośliny potrzebują podpór- pergoli. Drewniane lub metalowe pergole ogrodowe w towarzystwie pięknych roślin prezentują się imponująco.

Pergole ogrodowe – zacieniony zakątek

Kiedy upał daje się we znaki, szczęśliwi posiadacze ogrodu stają się jak najwięcej czasu spędzić w ogrodzie wśród zieleni. Dodatkowy cień i ochronę przed słońcem zapewni pergola ogrodowa. Stworzy nam piękną aranżację, coś w rodzaju kwiatowego pokoju. Wystarczy wstawić meble ogrodowe i zacieniony kącik do odpoczynku w przepięknym otoczeniu kwiatów mamy gotowy, prawdziwy salon w ogrodzie. Pergola na kwiaty tworzy urokliwą, naturalną kompozycję, dzięki której możemy stworzyć efektowne wejście do ogrodu, a także wybudować śliczne przejścia, bramy i tunele. Zakrywa też mało estetyczne elementy ogrodu. Pergola ogrodowa powinna współgrać z innymi elementami ogrodu i organizować przestrzeń ogrodową – być specyficzną ścianką działową w ogrodzie

Czym jest pergola ogrodowa?

Pergola jest ażurową konstrukcją ułatwiającą wzrost dla roślin pnących. Nie jest wynalazkiem współczesnym, występuje w architekturze ogrodowej w zasadzie od starożytności. Początkowo pergole pełniły jedynie funkcję dekoracyjną – podpórkową. Najczęściej były drewnianą konstrukcją wolnostojąca, przy której sadzono róże pnące, winogrona czy dzikie wino. Z czasem zaczęły pojawiać się pergole ogrodowe metalowe. Tunele utworzone z pergoli obrośniętych kłączami stanowią najpiękniejszą ozdobę ogrodu. Współczesne pergole ogrodowe nie muszą być koniecznie podporą dla roślin. Coraz częściej j pełnią funkcję zadaszenia na tarasie lub w ogrodzie. Stworzenie zamkniętych przestrzeni z kwiatów i pergoli sprawia, że ogród staje się bardziej przytulny, a jednocześnie tajemniczy. Wykorzystując kilka takich konstrukcji możemy cieszyć się widokiem kilku rodzajów roślin pnących i utworzyć z nich piękny tunel, w który z przyjemnością będziemy spędzać czas w leniwe popołudnia i który będzie idealnym miejscem do biegania dla dzieci.

Rośliny pięknie kwitnące na pergoli

Pergola ogrodowa to przede wszystkim podpórka dla roślin. Idealnie sprawdzi się w każdym ogrodzie niezależnie od wielkości, czy aranżacji. Najchętniej wykorzystywane są pergole metalowe, drewniane oraz białe. Najbardziej znane rośliny, które od wieków uprawiane są na pergolach to winorośl i bluszcz. Przepiękne są o każdej porze roku. Najcudowniejszym pnączem świata jest wisteria (glicynia), która kwitnie ogromną ilością kwiatów przypominających wyglądem kiście winogron. Jej kwiaty w zależności od odmiany mają kolor: biały, niebieski, wrzosowy, fioletowy i różowy. Na pergolach ogrodowych często kwitną takie rośliny jak: wiciokrzew, powojnik. Na pergoli białej cudownie prezentuje się: męczennica, surfinia wisząca, groszek pachnący, psianka. Masywne drewniane pergole ogrodowe pełniąc funkcje altanki i można na ich uprawiać takie rośliny, jak: pnąca różę, milina amerykańskiego, kokornaka wielkolistnego, akebię pięciolistkową.

Niewielkie i duże pergole

Małe półokrągłe metalowe pergole, będą piękną ozdobą ławeczki lub wejścia na posesję. Z kolei duże, masywne pergole drewniane to znakomity sposób na zadaszenie tarasu czy altany ogrodowej. Kiedy pokryją się roślinnością, stają się żywą altaną i wspaniałym miejscem na spędzanie letnich dni w gronie najbliższych osób. Pergole ogrodowe mogą występować jako pojedyncza kratka, którą można wykorzystać do wydzielana stref ogrodu. Dobrze dobrana pergola ogrodowa daje możliwość stworzenia niepowtarzalnych kompozycji roślinnych i stworzenia bajkowego ogrodu, który zachwyci nie tylko domowników, ale także sąsiadów i znajomych.

Pergole ogrodowe

Zastosowanie pergoli metalowej w ogrodzie

Pergola metalowa jest zabezpieczona przed szkodliwymi warunkami i może być ozdobą i miejscem uprawy roślin przez wiele lat. Oprócz kwiatów może stanowić podpórkę dla warzyw, np.: pomidorów, ogórków i groszku. Designerska pergola sprawdza się element aranżacji ogrodowych ścieżek – tworzy fantastyczne i pasujące do krajobrazu połączenia z zielenią, kamieniami oraz dekoracjami kutymi, żeliwnymi lub stalowymi. Pergole metalowe występują w różnych kształtach. Najpopularniejsze są łuki, bramki, piramidy oraz pergole o kształcie kwadratu i prostokąta. Ciekawym pomysłem jest pergola ogrodowa metalowa z ławeczkę oraz zdobione pergole. Plusem metalowych pergoli jest prosty montaż, a także bogactwo wzorów i kolorów. Najlepszym wyborem jest pergola malowana proszkowo, bo jest odporna na korozję i warunki atmosferyczne.

Różnica między pergolą a trejażami

Moda na pnącza ma się dobrze i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w najbliższej przyszłości. Do uprawy pnączy nadają się dwie konstrukcje: pergola ogrodowa do kwiatów oraz trejaż. To odmienne typy konstrukcji ogrodowy. Różnica między pergolą a trejażem polega na kształcie przedmiotu. Pergola ma budowę trójwymiarową i tworzy daszek albo tunel. Trejaż ma formę kratownicy, ścianek, drabinek, zajmuje mniej miejsca niż pergola ogrodowa, ale nie jest tak atrakcyjny wizualnie.

Z fundamentem, czy bez?

Pergole nie wymagają betonowego fundamentu. Łatwo je osadzić w gruncie. Wyjątek stanowią pergole zintegrowane z budynkiem lub stanowiące taras, które cechują się ogromnymi rozmiarami.

Konstrukcja pergoli ogrodowej powinna być solidna, mocna i odporna na warunki atmosferyczne. Tylko wtedy będzie ona znakomitym podparciem dla roślin, a w przypadku większych pergoli także wspaniałym miejscem do wypoczynku w ogrodzie. Kiedy już pokryje się roślinnością, daje sporo cienia. Miejsce jej ustawienia zależy od wymagań rośliny, które ma porastać pergolę. Na cenę pergoli wpływa oczywiście materiał, z jakiego została wykonana, wielkość oraz forma konstrukcji.