The Best Fluffy Pancakes recipe you will fall in love with. Full of tips and tricks to help you make the best pancakes.

Pergole ogrodowe na kwiaty

Ogrodowy zakątek pełen marzeń i uroku pomogą stworzyć pergole ogrodowe. Może być dekoracją w centrum ogrodu lub fragmentem ogrodzenia.

Aby ogród był pięknym miejscem, powinna znajdować się w nim różnorodna roślinność. Pnącza tworzą w naszym ogrodzie bardzo ciekawą i ślicznie wyglądającą dekorację. Trochę przypominają baśniowy, tajemniczy ogród. Takie rośliny potrzebują podpór- pergoli. Drewniane lub metalowe pergole ogrodowe w towarzystwie pięknych roślin prezentują się imponująco.

Pergole ogrodowe – zacieniony zakątek

Kiedy upał daje się we znaki, szczęśliwi posiadacze ogrodu stają się jak najwięcej czasu spędzić w ogrodzie wśród zieleni. Dodatkowy cień i ochronę przed słońcem zapewni pergola ogrodowa. Stworzy nam piękną aranżację, coś w rodzaju kwiatowego pokoju. Wystarczy wstawić meble ogrodowe i zacieniony kącik do odpoczynku w przepięknym otoczeniu kwiatów mamy gotowy, prawdziwy salon w ogrodzie. Pergola na kwiaty tworzy urokliwą, naturalną kompozycję, dzięki której możemy stworzyć efektowne wejście do ogrodu, a także wybudować śliczne przejścia, bramy i tunele. Zakrywa też mało estetyczne elementy ogrodu. Pergola ogrodowa powinna współgrać z innymi elementami ogrodu i organizować przestrzeń ogrodową – być specyficzną ścianką działową w ogrodzie

Czym jest pergola ogrodowa?

Pergola jest ażurową konstrukcją ułatwiającą wzrost dla roślin pnących. Nie jest wynalazkiem współczesnym, występuje w architekturze ogrodowej w zasadzie od starożytności. Początkowo pergole pełniły jedynie funkcję dekoracyjną – podpórkową. Najczęściej były drewnianą konstrukcją wolnostojąca, przy której sadzono róże pnące, winogrona czy dzikie wino. Z czasem zaczęły pojawiać się pergole ogrodowe metalowe. Tunele utworzone z pergoli obrośniętych kłączami stanowią najpiękniejszą ozdobę ogrodu. Współczesne pergole ogrodowe nie muszą być koniecznie podporą dla roślin. Coraz częściej j pełnią funkcję zadaszenia na tarasie lub w ogrodzie. Stworzenie zamkniętych przestrzeni z kwiatów i pergoli sprawia, że ogród staje się bardziej przytulny, a jednocześnie tajemniczy. Wykorzystując kilka takich konstrukcji możemy cieszyć się widokiem kilku rodzajów roślin pnących i utworzyć z nich piękny tunel, w który z przyjemnością będziemy spędzać czas w leniwe popołudnia i który będzie idealnym miejscem do biegania dla dzieci.

Czytaj także:  Kuchnia w stylu minimalistycznym. Jak odmienić swoją kuchnię nie do poznania?

Rośliny pięknie kwitnące na pergoli

Pergola ogrodowa to przede wszystkim podpórka dla roślin. Idealnie sprawdzi się w każdym ogrodzie niezależnie od wielkości, czy aranżacji. Najchętniej wykorzystywane są pergole metalowe, drewniane oraz białe. Najbardziej znane rośliny, które od wieków uprawiane są na pergolach to winorośl i bluszcz. Przepiękne są o każdej porze roku. Najcudowniejszym pnączem świata jest wisteria (glicynia), która kwitnie ogromną ilością kwiatów przypominających wyglądem kiście winogron. Jej kwiaty w zależności od odmiany mają kolor: biały, niebieski, wrzosowy, fioletowy i różowy. Na pergolach ogrodowych często kwitną takie rośliny jak: wiciokrzew, powojnik. Na pergoli białej cudownie prezentuje się: męczennica, surfinia wisząca, groszek pachnący, psianka. Masywne drewniane pergole ogrodowe pełniąc funkcje altanki i można na ich uprawiać takie rośliny, jak: pnąca różę, milina amerykańskiego, kokornaka wielkolistnego, akebię pięciolistkową.

Niewielkie i duże pergole

Małe półokrągłe metalowe pergole, będą piękną ozdobą ławeczki lub wejścia na posesję. Z kolei duże, masywne pergole drewniane to znakomity sposób na zadaszenie tarasu czy altany ogrodowej. Kiedy pokryją się roślinnością, stają się żywą altaną i wspaniałym miejscem na spędzanie letnich dni w gronie najbliższych osób. Pergole ogrodowe mogą występować jako pojedyncza kratka, którą można wykorzystać do wydzielana stref ogrodu. Dobrze dobrana pergola ogrodowa daje możliwość stworzenia niepowtarzalnych kompozycji roślinnych i stworzenia bajkowego ogrodu, który zachwyci nie tylko domowników, ale także sąsiadów i znajomych.

Pergole ogrodowe

Zastosowanie pergoli metalowej w ogrodzie

Pergola metalowa jest zabezpieczona przed szkodliwymi warunkami i może być ozdobą i miejscem uprawy roślin przez wiele lat. Oprócz kwiatów może stanowić podpórkę dla warzyw, np.: pomidorów, ogórków i groszku. Designerska pergola sprawdza się element aranżacji ogrodowych ścieżek – tworzy fantastyczne i pasujące do krajobrazu połączenia z zielenią, kamieniami oraz dekoracjami kutymi, żeliwnymi lub stalowymi. Pergole metalowe występują w różnych kształtach. Najpopularniejsze są łuki, bramki, piramidy oraz pergole o kształcie kwadratu i prostokąta. Ciekawym pomysłem jest pergola ogrodowa metalowa z ławeczkę oraz zdobione pergole. Plusem metalowych pergoli jest prosty montaż, a także bogactwo wzorów i kolorów. Najlepszym wyborem jest pergola malowana proszkowo, bo jest odporna na korozję i warunki atmosferyczne.

Czytaj także:  Naturalny potencjał wnętrza: jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym. Wskazówki, porady i inspiracje

Różnica między pergolą a trejażami

Moda na pnącza ma się dobrze i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w najbliższej przyszłości. Do uprawy pnączy nadają się dwie konstrukcje: pergola ogrodowa do kwiatów oraz trejaż. To odmienne typy konstrukcji ogrodowy. Różnica między pergolą a trejażem polega na kształcie przedmiotu. Pergola ma budowę trójwymiarową i tworzy daszek albo tunel. Trejaż ma formę kratownicy, ścianek, drabinek, zajmuje mniej miejsca niż pergola ogrodowa, ale nie jest tak atrakcyjny wizualnie.

Z fundamentem, czy bez?

Pergole nie wymagają betonowego fundamentu. Łatwo je osadzić w gruncie. Wyjątek stanowią pergole zintegrowane z budynkiem lub stanowiące taras, które cechują się ogromnymi rozmiarami.

Konstrukcja pergoli ogrodowej powinna być solidna, mocna i odporna na warunki atmosferyczne. Tylko wtedy będzie ona znakomitym podparciem dla roślin, a w przypadku większych pergoli także wspaniałym miejscem do wypoczynku w ogrodzie. Kiedy już pokryje się roślinnością, daje sporo cienia. Miejsce jej ustawienia zależy od wymagań rośliny, które ma porastać pergolę. Na cenę pergoli wpływa oczywiście materiał, z jakiego została wykonana, wielkość oraz forma konstrukcji.

Udostępnij!
Iza
Iza

Jestem Iza, miłośniczka prostych i domowych dań. W kuchni stawiam na tradycję i prostotę, wierząc, że to właśnie w klasycznych przepisach tkwi prawdziwa magia. Na portalu cowkuchni.pl dzielę się sprawdzonymi recepturami, które przywołują smak domowego obiadu i ciepło rodzinnych spotkań. Moje przepisy są łatwe do wykonania, a ich głównym celem jest dostarczenie radości z gotowania i smaku, który kojarzy się z domem.

Articles: 27

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *