Dekoracje do kuchni na parapet

Parapet do świetna przestrzeń dekoracyjna, która dopełnia aranżację. Dekoracje do kuchni na parapet to nie tylko kwiaty i zioła. Kuchnia to miejsce szczególne – w niej przygotowujemy posiłki i rodzinnie spędzamy czas podczas gotowania. Chcemy, aby było to miejsce urządzone ze smakiem i funkcjonalnie. Kuchnia z oknem jest niewątpliwie darem od losu. Można je otworzyć, kiedy gotujemy i w kuchni robi się gorąco lub zdarzy się kulinarna wpadka. Zaletą okna w kuchni jest także parapet – dodatkowa przestrzeń dekoracyjna, która wymaga włożenia odrobiny serca w aranżację. Dekoracje do kuchni na parapet podkreślają stylistykę wnętrza. Warto wyjść poza popularny schemat i oprócz ziół postawiać tam inne ozdoby.

Dekoracje do kuchni na parapet – nieograniczone możliwości

Parapet w kuchni często traktujemy po macoszemu i nie wykorzystujemy w pełni możliwości aranżacyjnych, jakie daje ta przestrzeń. Stawiamy na nim garnki, kiedy gotujemy większą ilość jedzenia lub wykorzystujemy jako stolik na kuchenne drobiazgi. Parapet w kuchni może i powinien pełnić podobną rolę, jak w pokoju – być miejscem eksponowania pięknych rzeczy. Dekoracje do kuchni na parapet mogą odmienić wygląd tego pomieszczenia.

Domowy mini ogródek

Każdy miłośnik pysznego jedzenia doskonale wie, że nic tak nie dodaje smaku, jak świeże zioła. Jeżeli nie mamy ogrodu, to nie oznacza, że jesteśmy skazani na suszone przyprawy lub wyłącznie na szczypiorek, natkę pietruszkę i koperek (takie zioła najczęściej dostępne są w sklepach).

Mamy w kuchni przestrzeń, na której możemy uprawiać zioła. Jest nią parapet. Takie rośliny jak:

  • bazylia,
  • mięta,
  • tymianek,
  • kolendra,
  • oregano,
  • melisa
  • oraz pyszne kiełki znakomicie rosną na parapecie i są jednocześnie jego ozdobą.

Wystarczy je podlewać kilka razy w tygodniu, aby móc wykorzystywać ich smak i aromat w pysznych daniach. Dekoracją do kuchni na parapet jest nie tylko sama roślinka, ale także doniczka, która do stylu aranżacji tego pomieszczenia. Dodatki do wystroju kuchni powinno się dobierać z należytą starannością, aby nie zaburzały spójności stylistyki.

Kwiaty na kuchennym parapecie

Kwiaty jako dekoracja do kuchni na parapet zawsze wyglądają pięknie. Obojętnie, czy lubimy kwiaty cięte, czy doniczkowe. Znakomicie komponują się w stylu każdej aranżacji. Wybierając je do kuchni trzeba się skupić na gatunkach, które lubią „cieplarniane i wilgotne” warunki i nie przeszkadzają im opary i tłuste osady wydzielające się podczas gotowania.

Wystrój kuchni z pewnością uatrakcyjni sępolia, której zielone, pokryte licznymi włoskami liście, dobrze radzą sobie z kuchennym osadem oraz znakomicie znosi rozproszone światło. Dekoracją do kuchni na parapet może być skrzydłokwiat, który znany jest z oczyszczania powietrza i tolerowania wilgotności. Ogromnie popularna jest sansewiera gwinejska. Jej woskowate liście skutecznie chronią roślinę przed szkodliwymi wyziewamy z kuchenek i utratą wody.

Wazony bez kwiatów jako ozdoba kuchni

Jeżeli nie mamy ręki do kwiatów, ale lubimy piękne wazony, to możemy je wykorzystać jako dekorację do kuchni na parapet. Prześliczne wazony z barwionego szkła, z charakterystycznymi zdobieniami lub w oryginalnych kształtach, znakomicie sprawdzają się jako ozdoba parapetu kuchennego.

Dekoracje do kuchni na parapet- kącik do czytania

Przygotowanie niektórych potraw wymaga sporo czasu i pilnowania procesu gotowania lub pieczenia. Ten czas można sobie umilić, tworząc z parapetu kącik relaksacyjny. Wystarczy postawić tam stylową lampkę oraz wygodną ozdobną poduszkę i ustawić kilka ulubionych książek, również kucharskich. Taka aranżacja kuchennego parapetu nadaje pomieszczeniu bardzo przytulny klimat.

Przeglądając książki kucharskie możemy szukać inspiracji do eksperymentów kulinarnych. Dobrym pomysłem na dekoracje do kuchni na parapet jest oryginalne oświetlenie. Światło padające z lampek czy świec odbija się w szybie, co daje bardzo dekoracyjny efekt. Jeżeli zdecydujemy się zapalić dekoracyjne świece na parapecie kuchennym, to trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu od firanek. Najlepiej użyć do tego calu malutkich świeczek.

Figurki i sezonowe dekoracje

Figurki i dekoracje sezonowe, np.: świąteczne nie muszą zdobić wyłącznie pokoju. Jeżeli w salonie i w sypialni bibelotów na meblach i na parapecie jest bardzo dużo, a chcemy jeszcze coś wyeksponować, to można do tego wykorzystać parapet w kuchni. Oczywiście ozdoby na kuchenny parapet muszą być dopasowane kolorystycznie do całej aranżacji pomieszczenia. Świetnym pomysłem na wystrój kuchennego parapetu są zimowe lub wiosenne stroiki świąteczne oraz bukiet suszonych kwiatów. Taka dekoracja okna pozwoli w prosty sposób odmienić wnętrze, nadać mu świątecznego lub letniego wyglądu.

Miejsce na ozdobne filiżanki

W niewielkiej kuchni każda powierzchnia, którą można wykorzystać do przechowywania naczyń, czy ozdobnych filiżanek jest bezcenna. Trzeba przyznać, że parapet w kuchni idealnie sprawdza się w roli dodatkowej półki na śliczne kubki i filiżanki. Aranżacja parapetu zyskuje wtedy niebanalny wygląd, a domownicy mają pod ręką filiżankę lub kubek na ulubioną kawę. Filiżanki jako dekoracje do kuchni na parapet to pomysł praktyczny, o ile oczywiście w domu nie ma kota lubiącego biegać i spać na parapecie.

Inne dekoracyjne przedmioty na parapet w kuchni

Na parapecie w kuchni można postawić niewielką tablicę magnetyczną i przyczepiać na niej magnezy z podróży, które będą przypominały o wakacjach i przywoływały kulinarne wspomnienia. Dekoracją do kuchni na parapet mogą być także metalowe, ozdobne puszki, w których przechowujemy produkty sypkie.

Stylowe dekoracje na parapet nie nadwyrężają budżetu rodzinnego, a mogą dopełnić wystrój pomieszczenia i podkreślić jego wyjątkowy i niepowtarzalny urok. Okno kuchenne nie tylko daje bezcenne światło dzienne, optycznie powiększa powierzchnię kuchni, ale także jest fantastyczną przestrzenią, którą można udekorować w dowolny sposób i dzięki temu zwiększyć funkcjonalność kuchni. Drobiazgi takie jak ozdoby na parapecie ułatwiają szybką metamorfozę kuchni.