Dieta bezmięsna – chroń swoje zdrowie i planetę

Rezygnacja z mięsnych dań może być wyzwaniem, ale stanowi znaczący krok ku poprawie zdrowia i korzystnie wpływa na środowisko. Z roku na rok przybywa wegetarian i wegan, którzy jedzą świadomie, sprzeciwiając się udziale w przemyśle mięsnym. Hodowla zwierząt jest okupowana ich cierpieniem i wiele osób się na to nie zgadza. Przekonaj się, że warto być jaroszem.

Modę na produkty wegetariańskie i wegańskie wylansowały media społecznościowe oraz znane gwiazdy. Zainteresowanie takim sposobem odżywiania zdeterminowało do wielu badań naukowych, które potwierdzają, że bezmięsne odżywianie ma sens. Przesłanką również do roślinnej diety są liczne alergie i nietolerancje pokarmowe, na które cierpi coraz więcej ludzi. Produkty mięsne czy nabiałowe są chętnie zastępowane wegańskimi alternatywami, wolnymi od składników uczulających.

Jedz bez mięsa – to się naprawdę opłaca

Dieta wegetariańska może zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Tak wykazały badania opublikowane w „The American Journal of Clinical Nutrition”, których wyniki sugerują, że wegetarianie mają o 22% mniejsze ryzyko wystąpienia chorób serca i o 20% mniejsze ryzyko udaru mózgu w porównaniu z mięsożercami. Z kolei „JAMA Internal Medicine” zaprezentowało na łamach magazynu rezultat badań prowadzonych nad porównaniem długości życia między osobami jedzącymi mięso a wegetarianami. Okazuje się, że jarosze żyją dłużej prawie o 4 lata.

Dieta roślinna zmniejsza ryzyko zakażenia koronowirusem oraz wystąpienia niektórych rodzajów raka, m.in. nowotworu jelita grubego. Osoby na roślinnej diecie rzadziej zapadają na choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Dłużej zachowują jasność umysłu, rzadziej się przeziębiają i mają zdrowsze serce. Dieta roślinna zmniejsza choroby układu krwionośnego aż o 25% oraz minimalizuje występowanie chorób metabolicznych, w tym cukrzycy typu 2. Co jeszcze może Cię zachęcić do takiego sposobu odżywiania?

Produkty wegetariańskie i wegańskie – wybieraj to, co ofiaruje Ci natura

Lekarze i naukowcy wskazują na ścisły związek między zdrowiem psychicznym a rodzajem odżywiania oraz stylem życia. Dieta wegetariańska nie jest uniwersalnym lekarstwem na depresję i inne zaburzenia psychiczne, ale wpływa na układ hormonalny, a także neuroprzekaźniki w mózgu. Na przykład, niski poziom EPA i DHA, które są składnikami kwasów tłuszczowych omega-3, wpływa na ryzyko wystąpienia depresji. Warto skorzystać w przypadku niedoborów z takich źródeł roślinnych jak olej lniany, orzechy włoskie i nasiona chia.

Produkty wegetariańskie i wegańskie są bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które wpływają nie tylko na psychikę, ale również na ogólną kondycję organizmu, dlatego włącz je do menu, ponieważ przetworzone artykuły spożywcze i mięsne mają ubogą wartość odżywczą.

Jeśli bezmięsna dieta jest Twoim świadomym wyborem, to nie przykładasz się do cierpienia zwierząt oraz zmniejszasz degradację środowiska naturalnego. Roślinny sposób odżywiania redukuje emisję gazów cieplarnianych, oszczędza zasoby wody oraz chroni bioróżnorodność. Wybierając wyłącznie produkty wegetariańskie i wegańskie, oszczędzasz także energię i redukujesz odpady.