Jak odnowić meble kuchenne z okleiną?

Meble w kuchni są narażone na różnorodne nie najlepsze na nich czynniki: wilgoć, para wodna, zarysowania, zabrudzenia, tłuszcze. Meble kuchenne z okleiną można odnowić.

Meble w trakcie używania niszczą się i nie wyglądają tak pięknie w momencie zakupy. Wyposażenie meblowe kuchni jest szczególnie narażone na zniszczenia ze względu na intensywne użytkowanie. Chociaż odnawianie mebli kojarzy się głównie ze szlifowaniem i malowaniem powierzchni drewnianych, to meble z okleiną także można odnowić. Wymiana mebli kuchennych jest dość droga. Odnowione meble kuchenne z okleiną mogą posłużyć jeszcze przez wiele lat.

Meble kuchenne z okleiną – wymieniać, czy odnawiać?

Nieco podniszczone meble w kuchni nie muszą od razu wymagać wymiany. Bywa, że na wymianę po prostu brakuje funduszy, a meble błagają o ratunek. Kuchnia musi być pomieszczeniem funkcjonalnym i ładnie urządzonym. Dlatego warto spróbować odnowić meble samodzielnie. Podjęcie takiego wyzwania daje dużo satysfakcji. Renowacja szafki kuchennej pokrytej okleiną wymaga dokładnego sprawdzenia obecnego stanu mebla. Okładzina odrywa się w miejscach, gdzie meble narażone są na działanie wilgoci lub wysokich temperatur, np. przy piekarniku czy kuchence. Jeśli okleina jest w dobrym stanie i chcemy ją zachować, to wystarczy podkleić ją klejem dobrej jakości. Wtedy nie trzeba jej zdzierać. Natomiast, gdy widać pęknięcia, rysy lub brakuje części okleiny, to najlepszym wyjściem jest usunięcie starej okleiny i położenie nowej. Kiedy wymiana kompletu mebli w kuchni nie wchodzi w rachubę, to można spróbować je ratować. Zazwyczaj udaje się zrobić ze stali mebli efektowne cudo. Sposobów na odnowienie kuchennych mebli z okleiną jest kilka, a wybór metody działania zależy od stanu mebli i oczekiwań właścicieli.

Malowanie okleiny meblowej

Próbki drewna fornirowanego

Kiedy okleina jest w dobrym stanie – nie łuszczy się i nie odchodzi od płyty, a znudził się właścicielom kolor, to można ją odnowić przy pomocy farby i zmienić niemodny mebel, w piękną, stylową rzecz. Wystarczy wybrać kolor i rodzaj farby. Do malowania mebli kuchennych z okleiną najlepsze są następujące rodzaje farb: akrylowa do drewna i metalu, farba ftalowa i specjalna farba renowacyjna do mebli. Przed malowaniem, najlepiej odkręcić wszystkie fronty i uchwyty – można wtedy dokładnie pomalować mebel, docierając do wszelkich zakamarków. Jeżeli chcemy, możemy stare powłoki z tworzyw sztucznych oderwać. Po usunięciu okleiny, front z płyty MDF należy wyszlifować papierem ściernym i wtedy nałożyć pierwszą warstwę farby. Zazwyczaj nie wystarczy jedna warstwa farby, aby uzyskać efekt idealnego krycia. Po pierwszym malowaniu należy poczekać, aż farba wyschnie, a następnie położyć kolejną warstwę, a nawet trzecią, jeżeli jest taka potrzeba. Renowacja frontów kuchennych decyduje o wyglądzie mebli. Fronty są przecież najbardziej eksponowaną częścią mebli i od ich wyglądu zależy wygląd kuchni, a więc efekt remontu. Malowaniu lub wymianie okleiny meblowej może towarzyszyć założenie nowych uchwytów meblowych. To niby detal, ale dodaje wnętrzu uroku i podkreśla uzyskany efekt malowania. Stare uchwyty niekoniecznie pasują do nowego koloru mebli.

Nowa okleina samoprzylepna

Kiedy fronty mebli przestały się właścicielom podobać, a nie mają ochoty na malowanie, to mogą odnowić meble kuchenne, wykorzystując samoprzylepną okleinę. Jest mnóstwo kolorów do wyboru. Jej zaletą jest dostępność w marketach budowlanych i niska cena. Tanim kosztem można przeprowadzić metamorfozę swoich mebli. Przed przyklejaniem okleiny, należy oczyścić i odtłuścić powierzchnię. Samoprzylepna okleina cechuje się odpornością na wilgoć i zmywanie.

Wymiana całej okleiny

Jeżeli meble kuchenne z okleiną są bardzo zniszczone, to konieczna jest wymiana całej okleiny i zerwanie starej. Jeśli klej nadal trzyma mocno, to należy zeszlifować starą okleinę i przygotować powierzchnię do położenia nowej warstwy. Tak przygotowany do renowacji mebel zabezpiecza się specjalnym impregnatem.Im gładsza będzie powierzchnia mebli, tym lepszy efekt. Kiedy powierzchnia będzie przygotowana, rozpoczynamy przyklejanie okleiny, która najczęściej ma warstwę klejącą. Zastosowanie okleiny jest zdecydowanie łatwiejsze niż malowanie, ponieważ jest mniej czasochłonne – nie wymaga czasu na suszenie i nakładanie kolejnych warstw. Jeżeli szafki mają wyszczerbione krawędzie, to należy ubytki załatać przed wymianą okleiny.

Naklejki dekoracyjne – sprytne ukrycie niedoskonałości

Najszybszym sposobem na ukrycie niewielkich wad naszych kuchennych mebli, a jednocześnie na zmianę ich wyglądu są naklejki dekoracyjne, które umieszcza się w najbardziej zniszczonych miejscach. Wybieramy dowolny wzór, który ładnie komponuje się z meblami. Ten prosty sposób na odmienienie wyglądu kuchni nie wymaga żadnego rozkręcania, czy szlifowania. Naklejki na meble mogą całkowicie odmienić wygląd kuchni. Ich zaletą jest to, że w każdej chwili można je zmienić i po raz kolejny tanim sposobem odświeżyć kuchnię. Dzięki nim meble kuchenne z okleiną zyskają „drugie życie”.

Malowanie farbą tablicową

Farba tablicowa zdobywa popularność. Jest używana nie tylko do malowania ścian w pokoju dziecięcym. Z powodzeniem można ją wykorzystać do odnowienia mebli kuchennych. Nie jest prawdą, że dostępny jest tylko czarny kolor. Farba tablicowa pozwala uzyskać mocny, matowy kolor i doskonale kryje niedoskonałości. Na takim froncie kuchennym, można zostawić informację dla domowników.

Renowacja mebli kuchennych zamiast kupowania nowych to naprawdę dobry pomysł. Taki zabieg pozwoli zaoszczędzić sporo gotówki i jest dobry dla środowiska. Daje ogromną satysfakcję. Duma z własnej pracy wynagrodzi czas, który trzeba było przeznaczyć na odnawianie mebli. Samodzielna zmiana wyglądu mebli umożliwia dopasowanie ich do gustu użytkowników i stworzenie nawet najbardziej nietypowych aranżacji. Odnowione meble mogą służyć wiele lat i wzbudzać podziw swoim wyglądem. Kuchnia staje się niepowtarzalna. I właśnie unikatowość kuchennego wystroju, to najlepszy argument za odnawianiem mebli.