Jak podłączyć zmywarkę do kranu

Zmywarka jest urządzeniem obecnym w wielu domach. Po zakupie problemem bywa podłączenie zmywarki do kranu.

Zmywarka jest bardzo praktycznym urządzeniem, znacznie ułatwia życie i pozwala oszczędzać czas. Sprawdzi się w każdej, nawet niewielkiej kuchni. W jednym cyklu zużywa znacznie mniej prądu oraz wody niż w przypadku mycia naczyń i garnków pod bieżącą wodą. Przy znacznych wzrostach cen za wodę i prąd cenach za media zmywarki stają się jednym z najpopularniejszych i najrozsądniejszych elementów wyposażenia domu. Kiedy kupimy urządzenie, zastanawiamy się jak podłączyć zmywarkę do kranu?

Jak podłączyć zmywarkę do kranu – zlecić fachowcowi, czy zrobić samodzielnie?

Zmywarka bardzo usprawnia kuchenne porządki – nie musimy stać nad zlewem i zmywać naczyń. Ręczne zmywanie naczyń to przecież duże zużycie wody. Zmywarka to rewelacyjne urządzenie, które uwalnia nas od codziennego zmywania naczyń. Wystarczy włożyć je do zmywarki, włączyć, a urządzenie zrobi swoje. Wyciągamy czyste naczynia, bez żadnych smug. Po zakupie zmywarki trzeba ją podłączyć do wody. Możemy zlecić taką pracę hydraulikowi lub dokupić usługę, w sklepie, w którym zakupiliśmy zmywarkę. Takie rozwiązanie zaoszczędza czas i bywa tańsze niż wezwanie prywatnego fachowca. Osoby, które lubią majsterkować, poradzą sobie z podłączeniem zmywarki do kranu samodzielnie. Nie jest to skomplikowane, nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Trzeba jednak pamiętać o cierpliwości i ostrożnością. Każdą czynność należy wykonać dokładnie i zgodnie z instrukcją. Nawet drobna pomyłka może spowodować nieprawidłowe działanie urządzenia. Błędy w podłączeniu zmywarki do kranu mogą doprowadzić np. do wycieku wody i zalania sąsiada. To oznacza spore koszty, duży stres i konflikt z sąsiadem. Bywa, że podłączenie sprzętu wymaga kilku przeróbek. Wtedy lepiej wezwać fachowca, choć może się do wiązać ze sporym wydatkiem, nawet powyżej dwustu złotych.

Podłączenie zmywarki

Najczęstsze wymagania montażowe zmywarki

Zmywarkę wolnostojącą można ustawić w dowolnym miejscu. Z kolei sprzęt przeznaczony do zabudowy umieszcza się w ciągu szafek. Wsuniętą zmywarkę zabudowuje się blatem i frontem. Najczęściej wybieranym miejscem do montażu jest przestrzeń koło zlewozmywaka. Jest to dość oczywiste miejsce, ze względu na stały dostęp do wody i możliwość szybkiego przełożenia brudnych naczyń do zmywarki. Lekko nierówna podłoga nie jest problemem w podłączeniu zmywarki do kranu– sprzęt można łatwo wypoziomować. Większość zmywarek dostępnych na polskim rynku wymaga jedynie dostępu do zimnej wody. Urządzenia o szerokości 45 cm, w większych – 60 cm są kompaktowe i bez trudu mieszczą się pod blatem kuchennym. Nadają się nawet do niewielkiej kuchni. Ze względów estetycznych i praktycznych lepiej, aby wszystkie podłączenia do zmywarki znalazły się za szafką pod zlewem.

Ciśnienie w instalacji

Podłączenie zmywarki do wody to jedna sprawa. Konieczne jest też podłączenie jej do odpływu oraz do zasilania. Pierwszą czynnością jest proste podłączenie zmywarki do wody. Dla pracy zmywarki istotne jest, aby ciśnienie w instalacji nie było mniejsze, niż 10 do 15 litrów na minutę. W zestawach zawsze dodawany jest wąż przyłączeniowy ze specjalnym zaworem zwrotnym. Warto wiedzieć, że zawory są uniwersalne. Aby zmywarka myła naczynia, należy do niej doprowadzić bieżącą wodę, bezpośrednio z baterii kuchennego zlewozmywaka.

Podłączenie zmywarki do baterii kuchennej

Najczęściej w nowych bateriach kuchennych wbudowane jest specjalne przyłącze do zmywarki. To duże ułatwienie dla montującego zmywarkę, ponieważ wymaga jedynie przykręcenia węża, którym będzie doprowadzana woda do urządzenia. Inną opcją jest podłączenie zmywarki do kranu trójnikiem, czyli trójdrogowym zaworem czerpalnym. Rozgałęzienie w postaci trójnika należy zamontować w miejscu przewodu z zimną wodą. Mając trójnik, wykonujemy podłączenie zmywarki za pomocą węża. Konieczne jest zamontowanie uszczelek we wszystkich miejscach połączeń. Daje to pewność szczelności całej instalacji i zabezpieczy przed zalaniem kuchni. Podłączenie zmywarki do wody z sieci wykonuje się zgodnie z instrukcją producenta.

Podłączenie zmywarki do odpływu

Aby korzystać z urządzenia, konieczne jest podłączenie odpływu do zmywarki. Brudna woda odprowadzana jest za pomocą tego samego syfonu, co ścieki ze zlewozmywaka. Podłączenie zmywarki do syfonu załatwia na dobre sprawę odpływu brudnej wody. Aby podłączyć zmywarkę do syfonu, niezbędne jest zastosowanie trójnika. Urządzenie wpina się do syfonu posiadającego kształtkę z podłączeniem z boku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odpływ zmywarki wychodził innym wejściem do kanalizacji. Jeżeli obok zmywarki znajduje się pralka, to oba urządzenia mogą mieć jeden odpływ. Kiedy zmywarka jest podłączona do poboru wody, to możemy zacząć jej używać. Zmywarkę podłączamy bezpośrednio do gniazdka, bez używania przedłużacza. Jeżeli woda dostałaby się do listwy przedłużacza, to może wywołać groźne zwarcie, a nawet pożar mieszkania. Gniazdka elektryczne powinny znajdować się w bezpiecznej odległości od wody, czyli co najmniej 60 cm od źródła poboru wody. Do podłączenia zmywarki potrzebujemy gniazda wtykowego 230 V z uziemieniem.

Urządzenia w sąsiedztwie zmywarki

Lodówka może stać obok zmywarki, o ile jest możliwe swobodne otwieranie obu urządzeń. Nie wolno ich podłączać do jednego gniazdka. Płyta gazowa nie może stać nad zmywarką, ponieważ oba urządzenia mogą zakłócać swoją pracę.

Sąsiedztwo zmywarki z mikrofalówką też jest chybionym pomysłem. Dlaczego? 0 tym tutaj: Mikrofalówka w kuchni.

Powinna je rozdzielać przynajmniej jedna szafka. Zmywarka może stać obok piekarnika, jeżeli oba urządzenia są w zabudowie, bo ścianka znajdująca się między nimi zapewnia dobrą izolację. Jeżeli mamy urządzenia wolnostojące, to zmywarka nie może być obok piekarnika, bo para wodna ze zmywarki niszczy szybę piekarnika. Przy wybieraniu miejsca podłączenia zmywarki z kranem, należy pamiętać, że omawiane urządzenie nie może stać obok sprzętu wytwarzającego ciepło. Ich wzajemne sąsiedztwo zwiększa pobór energii przez oba urządzenia.