monda_jadalnia_2023_wp

Choć propozycje projektantów oraz architektów wnętrz na 2023 rok poznaliśmy już kilka miesięcy temu, to właśnie początek roku jest najlepszym czasem na to, by na nowo przyjrzeć się obowiązującym trendom. Obecnie możemy sprawdzić, jakie rozwiązania, kolory i dodatki znalazły się w ofercie salonów z meblami i materiałami wykończeniowymi, a także co faktycznie pojawia się w naszych wnętrzach. Jak naprawdę wygląda modna jadalnia w 2023 roku?

Modnie, czyli po Twojemu

U podstawy najgorętszych wnętrzarskich trendów z ostatnich trzech lat leży tęsknota za równowagą i harmonią oraz potrzeba zadbania o komfort swój, oraz najbliższych. Modne jest tak naprawdę wszystko, co sprzyja dobremu samopoczuciu – a to w przypadku jadalni jest szczególnie ważne. Można przy tym zauważyć kilka dominujących nurtów. Choć z pozoru całkowicie ze sobą kontrastują, w nadchodzących miesiącach będą się przeplatać, łączyć i dawać początek naprawdę wyjątkowym aranżacjom.

Less is more

To hasło, które idealnie pasuje do wnętrz minimalistycznych czy skandynawskich, ale także klasycznych aranżacji w odświeżonym wydaniu. Panuje w nich prostota, ale w bardzo przytulnym wydaniu.

W urządzonej w ten sposób jadalni nie może zabraknąć naturalnych materiałów. Podstawą jest oczywiście drewno; doskonale pasują także dodatki i akcesoria z wikliny czy trawy morskiej. Ważną funkcję pełnią tekstylia – dywaniki w nordyckim stylu, surowy len i juta, a także makramowe kwietniki z bawełnianych sznurków.

W ten minimalistyczny i naturalny zarazem klimat świetnie wpisują się nawiązania do designu i sztuki Japonii. W 2023 roku są one wyjątkowo ciekawe i nieoczywiste. Na szczególną uwagę zasługują meble o organicznych, krągłych kształtach – asymetryczne stoły bez rogów czy miękkie, opływowe krzesła tapicerowane, świetnie łączące się z oszczędnym wystrojem wnętrza.

jadalnia_industrialna_2023.jpg

Kreatywnie i z rozmachem

Podoba Ci się zarówno solidny, skandynawski stół rozkładany, jak i retro krzesła do jadalni, które towarzyszą Ci od wielu lat? A w dodatku wpadł Ci w oko kolorowy dywan? Świetnie! To wspaniała okazja, by stworzyć naprawdę niebanalne, eklektyczne wnętrze. Jest tutaj miejsce na wszystko – łączenie starego z nowym, odważne zestawienia kolorów i przestrzeń na to, by każdy z domowników wyraził własne „ja”. Ograniczeniem jest tu głównie wyobraźnia.

Decydując się na stworzenie eklektycznej jadalni, zadbaj o to, by wyraziste, barwne meble i dodatki umieścić na jednolitym, neutralnym tle, które będzie stanowić ramę dla całej kompozycji. Pamiętaj też, żeby mimo wszystko zachować pewien umiar – tak, by wnętrze było energetyczne i radosne, ale nie przytłaczające lub męczące.

Wnętrze pełne natury

Inspiracje ze świata przyrody oraz pragnienie życia w zgodzie z naturą to trendy obecne również w tym sezonie. W modnej jadalni znajdzie to odzwierciedlenie przede wszystkim w wykorzystanych materiałach, takich jak wspomniane już drewno, wiklina czy rattan, a także naturalny kamień na podłodze czy ścianach.

W 2023 postaw też na żywe rośliny. W zależności od tego, jaką przestrzenią dysponujesz, wybierz duże, efektowne egzemplarze lub niewielkie pnącza. Wybór konkretnych gatunków zależy także od ilości naturalnego światła docierającego do jadalni. Ważne jest również to, czy w domu mieszkają zwierzęta – niektóre popularne rośliny mogą być dla nich trujące.

jadalnia_w_stylu_minimalistycznym_2023.jpg

klasyczna jadalnia trendy 2023.jpg

Kolory w modnej jadalni

Wybór kolorów w modnej jadalni 2023 także daje duże możliwości. W modzie nadal są mocne, intensywne barwy – zwłaszcza szmaragdowa zieleń czy miodowe, głębokie odcienie żółtego. Jednocześnie mocnym trendem są tak zwane kolory ziemi – pełne charakteru, ale jednocześnie stonowane i wizualnie ciepłe.

Można za to zaobserwować stopniowy odwrót pasteli. Zamiast nich w modnych jadalniach dominują różne odcienie złamanej bieli oraz pełna gama szarości.

Modne aranżacje jadalni w 2023 roku są bardzo różnorodne. Tym, co je łączy, jest jednak wyjątkowa przytulność oraz atmosfera sprzyjająca wspólnemu spędzaniu czasu i budowaniu relacji z najbliższymi. Niezależnie od tego, czy są to osobne pomieszczenia, czy wydzielone strefy, wyraźnie widoczna jest także ich wielofunkcyjność. Modna, nowoczesna jadalnia to pełna ciepła przestrzeń, w której oprócz spożywania posiłków spędzisz długie godziny na pracy, hobby czy wspólnych aktywnościach z rodziną i przyjaciółmi.