The Best Fluffy Pancakes recipe you will fall in love with. Full of tips and tricks to help you make the best pancakes.

Gniazdka w blacie kuchennym – rodzaje, opinie, montaż

Gniazdka elektryczne są nieodłącznym elementem kuchni. Montaż gniazdka w blacie kuchennym ułatwia korzystanie ze sprzętu AGD.

Kuchnia nie może obejść się bez gniazdek. Choćby lodówka, czy kuchenka elektryczna lub gazowo-elektryczna, czy też czajnik elektryczny, muszą być cały czas podpięte do prądu. Kontakt wystający nad płytą indukcyjną czy gniazdka kuchenne rozlokowane na płytkach ściennych to najpopularniejsze warianty rozmieszczenia gniazdek nawet w nowocześnie urządzonych, zabudowanych kuchniach. Tymczasem można wygodniej wmontować gniazdka w blacie kuchennym. Jest to rozwiązanie sprzyjające zachowaniu spójności kuchennej aranżacji i oczywiście zgodne z najnowszymi trendami w modzie wnętrzarskiej.

Gniazdka w blacie kuchennym jako ergonomiczne rozwiązanie

Urządzanie pomieszczenia kuchennego ma jedną najważniejszą zasadę – kuchnia musi być zaplanowana w sposób ergonomiczny. Oznacza to, że podstawowe sprzęty i meble muszą być ustawione względem siebie w trójkącie roboczym. Na jego wierzchołkach powinny się znajdować kolejno: lodówka, zlew i kuchenka, a pomiędzy nimi meble. Takie ułożenie pozwala na najwygodniejsze korzystanie z kuchni. Naczelną zasadą ich rozmieszczania gniazdek jest dopasowanie ich do sprzętów, które podłączane jest na stałe, np.: lodówki, okapu, zmywarki, kuchenki, czajnika, itp.

Zerknij również na artykuł: Jaki okap wybrać do aneksu kuchennego?

Większości podstawowego sprzętu AGD nie można podłączać do sieci za pomocą przedłużaczy, ponieważ są fabrycznie przystosowane do pobierania energii z gniazd wtykowych. Aby dobrze zaplanować rozkład gniazdek w kuchni, trzeba policzyć duże sprzęty i w sąsiedztwie każdego z nich zamontować gniazdka. Bardzo funkcjonalne są gniazdka w blacie kuchennym oraz kontakty podszafkowe. Jest to pomysł ergonomiczny, sprawdzający się zarówno przy dużym sprzęcie AGD oraz mniejszym, używanym okazjonalnie, typu: toster, sokowirówka, czy kuchenka mikrofalowa.

Czym są gniazdka nablatowe?

Gniazdka nablatowe to bardzo wygodna technologia, ponieważ pojawiają się i znikają w zależności od aktualnych potrzeb użytkownika. Mechanizm ich działania jest prosty – dostęp do gniazdek uzyskujemy na przykład poprzez odsunięcie listwy montowanej równo z blatem. W momencie, gdy nie korzystamy z gniazdek, listwę zasuwamy. Gniazdka w blacie kuchennym są estetyczne, praktycznie niewidoczne, jako że umieszczone w blacie i schowane pod odsuwaną listwą. Istnieje jednak ryzyko ich zalania, kiedy listwa jest odsunięta, a gniazdko jest w użyciu. Idealnie sprawdzają się przy wysypie kuchennej, kiedy nie możliwości umieszczenia ich w ścianie. Gniazdka nablatowe powinny być wodoszczelne. Norma szczelności IP 54, czyli wartość pożądana i bezpieczna w kuchni. Gniazdka spełniające powyższą normę są droższe. Najczęściej spotykane wartości IP 20 mogą być przepuszczalne, więc nie mają 100% ochrony przed wodą.

Czytaj także:  Ciepłe kolory ścian do kuchni - przewodnik

Jak kupić dobre gniazdko nadblatowe?

Przed zakupem gniazdka nablatowego musimy policzyć, ile urządzeń będzie podłączonych i wybrać sprzęt z odpowiednią ilością wejść. Warto też sprawdzić obciążenie energetyczne, które jest ujęte w specyfikacji produktu. Newralgicznym elementem, który nie może się ulec awarii, jest mechanizm wysuwania i chowania gniazdek. On musi być niezawodny, bo w przeciwnym wypadku gniazdko będzie się zapadać w blat. Gniazdka w blacie kuchennym mają kształt okrągły lub prostokątny. Gniazdka okrągłe można zamontować w blacie wyposażonym w otwór tunelowy – bez cięcia, a przy niewielkiej ich powierzchni, mogą pomieścić dużo wejść. Jednak są dość głębokie. Gniazdka prostokątne są płytsze. Można je umieścić nawet nad szufladami. Zajmują sporo miejsca na blacie, są bardziej wyeksponowane, co oznacza, że mogą być bardziej narażone na zalanie. Ich widoczność to nie problem, gdyż są dostępne w różnych opcjach kolorystycznych. Dzięki temu z łatwością dopasujemy je do stylu pomieszczenia. Wśród parametrów technicznych, na które trzeba zwrócić uwagę, kupując gniazdka do blatu kuchennego ważne są następujące informacje: normy wodoszczelności, maksymalne obciążenie, wyposażenie w kabel, minimalna grubość blatu. Wodoodporność jest najważniejszym parametrem, ponieważ gniazdka często znajdują się koło zlewozmywaków, płyt indukcyjnych lub kuchenek gazowych.

Opinie użytkowników o gniazdkach nablatowych

Gniazdka w blacie kuchennym zyskują sporą popularność. Znajdują szerokie zastosowanie we współczesnych aranżacjach kuchennych. Są praktyczne i uniwersalne – to właśnie za te cechy, najbardziej cenią je użytkownicy. Dyskretnie zapewniają dostęp do energii elektrycznej. Tradycyjne gniazdka w ścianie nieraz zaburzają piękny wygląd płytek kuchennych i nie pasują do aranżacji. Gniazdka nablatowe są neutralnym elementem wyposażenia. Minimalistyczny wygląd gniazdka podkreśla wystrój kuchni. Posiadaczom takich gniazdek podoba się także fakt, że mają one port USB, pozwalający na naładowanie smartfonu. Rozwiązanie jest polecane osobom intensywnie korzystającym z wielu urządzeń AGD podczas przygotowania posiłków. Modele z wyższej półki dysponują specjalnymi osłonkami chroniącymi przed zwarciem instalacji elektrycznej. Zamykana pokrywa utrudnia dzieciom dostęp do kontaktu, co jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa najmłodszych i urządzeń kuchennych.

Czytaj także:  Kuchnia Ecru z Drewnem: Inspiracje, Projektowanie i Materiały

Montaż gniazdek w blacie kuchennym

Zamontowanie gniazdka w blacie kuchennym nie jest skomplikowane. W przypadku gniazdka okrągłego potrzebna jest otwornica z wiertarką, a przy zakładaniu gniazdka prostokątnego konieczne jest użycie wiertarki i wyrzynarki. Wywiercamy lub wycinamy odpowiedni otwór montażowy. Do otworu wkładamy puszkę z gniazdem lub samo gniazdo (w zależności od modelu, jaki posiadamy). Na koniec podłączamy gniazdko do prądu. Można do tego celu wykorzystać dowolne gniazdko elektryczne.

Gniazdka przeznaczone do wpuszczenia w blat, mogą być montowane także na biurku i służyć przy pracy biurowej. To pomysł wart uwagi, jeżeli komuś zależy na zachowaniu jedności w aranżacji kuchni i nie chce, aby jakikolwiek element nie wyglądał korzystnie w nowoczesnym wnętrzu.

Udostępnij!
Iza
Iza

Jestem Iza, miłośniczka prostych i domowych dań. W kuchni stawiam na tradycję i prostotę, wierząc, że to właśnie w klasycznych przepisach tkwi prawdziwa magia. Na portalu cowkuchni.pl dzielę się sprawdzonymi recepturami, które przywołują smak domowego obiadu i ciepło rodzinnych spotkań. Moje przepisy są łatwe do wykonania, a ich głównym celem jest dostarczenie radości z gotowania i smaku, który kojarzy się z domem.

Articles: 27