kuchnia bez szafek górnych

Otwarta kuchnia bez górnych szafek w pierwszej chwili wydaje się pomysłem, który nie może się sprawdzić w realnym życiu. A jednak zyskuje popularność.

Kuchnia otwarta na salon wymaga przemyślanej aranżacji. Najlepiej, aby to było spójne wykończenie dla obu miejsc. Zastosowanie tych samych materiałów wykończeniowych, oświetlenia i dekoracji, co w salonie tworzy harmonijną całość otwartej przestrzeni. Przy dużej przestrzeni kuchennej ciekawym pomysłem jest otwarta kuchnia bez górnych szafek. Zerwanie ze schematem może przynieść bardzo ciekawy efekt. Kuchnia jest jakby mniej „kuchenna”, staje się niezależnym, wolnostojącym meblem. Warunkiem powodzenia takiego rozwiązania jest posiadanie dodatkowego miejsca na przechowywanie garnków, talerzy, czy sypkich produktów spożywczych.

Otwarta kuchnia bez górnych szafek –

Dodatkową powierzchnią do przechowywania staje się wyspa kuchenna, która stanowi umowną granicę między kuchnią a salonem. Wyspa staje się wtedy blatem kuchennym lub miejscem do spożywania posiłków. Aby otwarta kuchnia bez górnych szafek była funkcjonalna i ergonomiczna, należy zwiększyć liczbę dolnych szafek, układając je najczęściej w literę „U”. Od razu zakłada się, że zabudowa kuchenna będzie dłuższa niż jedna ściana. Problemem może być ergonomiczne ustawienie urządzeń agd.

Dodatkowe wyposażenie szafek dolnych

Do takiego celu jak otwarta kuchnia bez szafek górnych, potrzebne są właściwe szafki dolne, najlepiej z dodatkowym wyposażeniem, np.: mogą to być szafki cargo, narożne, liczne szuflady, wysuwane półki na napoje. Każda dostępna przestrzeń w szafkach powinna być wykorzystana w 100%. Przy wyborze szafki dolnej ważny jest też udźwig mebla – im większy, tym więcej przedmiotów możemy w niej schować. Szafki dolne powinny być solidnym budują solidnym i niezawodnym meblem o pięknej linii oraz nowoczesnym designu. Takie urządzenie kuchni cieszy oko przez lata.

kuchnia bez górnych szafek

Ścianka bez mebli górnych w różnych stylach

Brak górnych szafek w dużej kuchni sprawdza o w minimalistycznym i loftowym stylu. Niezagospodarowana przestrzeń nad aneksem podkreśla surowy klimat pomieszczenia oraz jego oszczędną aranżację. Wolna od zabudowy ściana z powodzeniem sprawdzi się w stylu wiejskim i rustykalnym.

Zagospodarowanie wolnej ściany

Funkcjonalnym pomysłem na urządzenie pustej ściany są półki w kuchni nad blatem. Wiszące regały zapewniają całkiem sporo miejsca do eksponowania kubków, organizerów kuchennych, przyprawników, czy książek kucharskich. Pięknie prezentują się na otwartej przestrzeni. Półki z powodzeniem mogą zastąpić zamykane szafki pod zabudowę. Drewniano- metalowe półki znakomicie dopełniają aranżację w stylu loft (industrialnym), a masywne drewniane półki dodadzą uroku wnętrzu rustykalnemu. Proste wersje z MDF mogą zamieszkać w nowoczesnej lub skandynawskiej kuchni. Szafki mogą być też zastąpione uchwytami. Kubki wiszące na relingach są dostępne na wyciągnięcie ręki i naprawdę stylowo wyglądają. Metalowe, chromowane uchwyty sprawdzają się przy jaśniejszym i ciemniejszym umeblowaniu. Podobne dekoracje, ze względu na surowy charakter, świetnie wyglądają w otwartej kuchni bez górnych szafek utrzymanej w konwencji industrialnej czy loftowej. Do kuchni prowansalskiej i wiejskiej też pasują. Czarne relingi oraz uchwyty ślicznie wyglądają na tle z białych ścian i beżowych mebli. Kontrastujące dodatki ożywiają jasne wnętrze, nadając mu swoistego i uroczego pazura.

Kuchnia ala bar

Kiedy zamawiamy jedzenie w punkcie gastronomicznym, to na tablicy mamy wypisaną ofertę. Wolną ścianę bez szafek w naszej kuchni można wykorzystać w podobny sposób i pomalować specjalną grafitową farbą tablicową. To nie tylko ozdobne wykończenie ściany, ale także rodzinny komunikator – można napisać informacje o pozostawionym w lodówce jedzeniu, koniecznych zakupach i podzielić obowiązki domowe. Można na takiej ścianie powiesić magnezy z podróży, rysunki dzieci, czy wycięte z gazet lub wydrukowane z internetu przepisy. Do pisania po ścianie z farby tablicowej służy zwykła kreda, którą można kupić w marketach na dziale z artykułami szkolnymi.

Motyw ombre na ścianie

Ściana w otwartej kuchni bez górnych szafek nie zawsze musi być użytkowa. Pomalowanie jej na oryginalny sposób sprawi, że stanie się przepiękną ozdobną kuchni. Ściana ombre – dwa lub trzy kolory, wymieszane ze sobą tak, by jeden stopniowo przechodził w drugi – to wciąż niewychodzący z mody ornament. Stworzenie powyższego efektu przenikania barw nie wymaga specjalnych umiejętności plastycznych.

Niezagospodarowana ściana z betonu architektonicznego

Surowe, nowoczesne lub industrialne wnętrza mogą zostać podkreślone za pomocą betonu architektonicznego. Mieszanka prezentuje się zjawiskowo, przepięknie wygląda z szarymi, czarnymi lub drewniano -czarnymi meblami. Jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne i dzięki temu jest wykończeniem kuchennej ściany. W roli betonu architektonicznego znakomicie wygląda fototapeta o tym wzorze. Jest to tańsza alternatywa, a prezentuje się równie zjawiskowo. Wzór fototapety można dobrać stosownie do swoich upodobań i stylu wnętrza.

Kuchenna galeria

Wolna ściana w otwartej kuchni bez górnych szafek to świetne miejsce, aby zaprezentować stylowe i designerskie akcesoria kuchenne. Na wolnej ścianie można powiesić też stojak na wino lub naturalne tekstylia: bawełniane serwetki oraz ręcznie malowaną ceramikę.

Brak górnych szafek sprawdzi się w sytuacji, kiedy właścicielowi zależy na zbliżeniu wystroju kuchni i salonu. Jest to też rozwiązanie polecane do kuchni na poddaszu i do pomieszczeń pod skosem. Otwarta kuchnia bez górnych szafek pozwala na większą swobodę aranżacyjną. Pusta ściana może być wykorzystana w dowolny sposób, co pokazałam powyżej.