The Best Fluffy Pancakes recipe you will fall in love with. Full of tips and tricks to help you make the best pancakes.

Jak oddzielić kuchnię od salonu – 5 pomysłów

Otwarta kuchnia na salon poszerza przestrzeń mieszkalną. Ma wiele zalet. Istnieją sposoby na oddzielenie kuchni od salonu bez wielkiego remontu.

Aranżacja salonu z kuchnią jest ważnym elementem wystroju mieszkania. Kuchnia i salon to miejsca, które są sercem domu. To właśnie w nich domownicy spędzają najwięcej czasu. W nowoczesnych domach salon i kuchnia są jednym pomieszczeniem. Kuchnia stała się aneksem kuchennym, z którego można wydawać posiłki i spędzać czas z domownikami podczas gotowania. Ze względów funkcjonalnych wiele osób chce oddzielić kuchnię od salonu.

Oddzielenie kuchni od salonu – podstawowa zasada

Jeśli chcemy oddzielić otwartą kuchnię od sfery wypoczynku w salonie, to warto wcielić w życie złotą zasadę, jaką jest zachowanie spójności estetyczną wnętrza i zapewnienie sobie i domownikom komfortu przebywania w każdej części. Jak to zrobić, aby całość wyglądała pięknie i nowocześnie oraz była wygodna w użytkowaniu? Pomysłów na oddzielenie kuchni od salonu nie brakuje.

Sposób pierwszy- wyspa

Doskonały, wypróbowany i najmodniejszy pomysł na wystrój przestrzeni kuchenno-wypoczynkowej. Wyspa sprawia, że przestrzeń salonu i kuchni jest naturalnie harmonijna. Salon z kuchnią to przecież dwa osobne pomieszczenia, lecz zarazem wspólna przestrzeń. Wyspa staje się przedłużeniem kuchni- ułatwia przygotowanie posiłków, zapewnia świetną organizację prac kuchennych i funkcjonowanie w obu przestrzeniach. Szczególnie dobrze sprawdza się w miejscach, gdzie kuchnia zajmuje jedną ze ścian. Do wyboru są wyspy proste oraz bardzo funkcjonalne meble z szafkami i szufladami, w których zmieszczą się kuchenne przybory. Funkcjonalność wyspy najbardziej jest widoczna podczas domowych uroczystości – kiedy osoba przygotowująca posiłki, może rozmawiać z gośćmi. Oddzielenie kuchni od salonu za pomocą wyspy to rozwiązanie, które sprawdza się dobrze w mniejszych i większych pomieszczeniach. Jest bardzo chwalone przez użytkowników za wygodę i estetykę.

Sposób drugi – różnorodne przesłony

Godnym uwagi pomysłem na oddzielenie kuchni od salonu przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnej ilości miejsca są różnego rodzaju przesłony. Wśród nich znaleźć można modele proste, pasujące do industrialnych wnętrz, jak i przesłony ozdobne, które będą świetnym dodatkiem do domu urządzonego w stylu klasycznym, boho lub urban jungle. Do odseparowania części kuchennej od salonu można zastosować panel ażurowy. Fantastycznie zdobi obie wydzielone przestrzenie. Panele ażurowe mogą być różnej wysokości – od niższych, aż do paneli sięgających sufitu. Ciekawym pomysłem są ruchome panele ukryte w ścianie. Przesłonę można ustawiać dowolnie, w zależności od pory dnia i rodzaju aktywności. Jeżeli chcemy ukryć kuchenny rozgardiasz, to wystarczy przesunąć panel. Ścianka ze szkła to też interesujący sposób na rozdzielenie obu pomieszczeń. Szkło może być zdobione lub mleczne. Zaletą tego rozwiązania jest ładne rozpraszanie światła, co sprawia, że przestrzeń staje się optycznie większa. Szklane przepierzenia idealnie pasują do minimalistycznych aranżacji.





Oddzielenie kuchni od salonu – linia podłogi

Sposób trzeci -linia podłogi

Linie oddzielającą kuchnię od salonu może być posadzka, a dokładnie różne materiały, które zostaną na niej położone. Kuchnię i salon rozgraniczy punkt styku płytek z panelami. Takie rozwiązanie sprawdzi się również na granicy salonu i przedpokoju. Doskonałym pomysłem są dywany, których końce mogą stanowić linie danej strefy, np. tej przeznaczonej do odpoczynku. Kuchnia i salon mogą mieć inny typ podłogi. Wyraźnie różniące się stylem lub kolorystyką wizualnie oddzielają strefy w łączonej przestrzeni. Jest to bardzo popularny sposób. W końcu w kuchni najlepszym materiałem na podłogę są płytki lub gres. W pokoju przepięknie wyglądają panele.

Czytaj także:  Kuchnia Szara z Drewnem: Nowoczesny Design i Funkcjonalność

Sposób czwarty -stół

Wydawałoby się, że stół jest czymś oczywistym w kuchni, zwłaszcza większej metrażowo, która pełni jednocześnie funkcję jadalni. Stół ustawiony na granicy dwóch pomieszczeń znakomicie je rozdzieli. W zależności od wielkości stołu może wymagać sporo miejsca. Jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne, ponieważ oszczędza czas podawania potraw, co jest przecież bardzo ważne podczas rodzinnych uroczystości, czy spotkań z przyjaciółmi. Dobór odpowiedniego stołu zależy od wzornictwa i koloru pozostałych mebli w kuchni. Stół ze szklanym blatem stojący na metalowych nóżkach nie będzie stylistyczne korespondował z meblami drewnianymi. Analogicznie ciężki stół z ciemnego drewna „nie odnajdzie się w towarzystwie” do skromnych sprzętów industrialnych czy skandynawskich. Problemu nie mają właściciele kuchni industrialnych, gdzie świetnie wyglądają stoły wykonane z drewna i metalu, płyty o kolorze betonu i metalu oraz ze szkła i metalu. Stół jako oddzielenie kuchni od salonu to zawsze dobry pomysł, ponieważ ten mebel łączy rodzinę przy wspólnym posiłku. Łatwiej jest podawać dania z kuchni niż nosić je do innego pomieszczenia.

Oddzielenie kuchni od salonu -stół

Sposób piąty- kolory obu wnętrz

Jednym z najprostszych i najciekawszych wizualnie sposobów na oddzielenie salonu od kuchni jest pomalowanie ścian na różne kolory. Granicę między strefą dzienną i kuchenną zaznaczymy za pomocą zdecydowanych barw lub dwóch odcieni tego samego koloru. W niewielkich mieszkaniach jasne barwy będą dużo lepszym wyborem, ponieważ nie przytłoczą wnętrza. Jasne kolory powiększą optycznie wnętrze i je rozjaśnią. Ściany w kuchni powinno się malować specjalnymi farbami do kuchni. Dobrym sposobem na ich wykończenie są płytki ceramiczne lub tapety kuchenne. Ściany w kuchni muszą być odporne na zabrudzenia i łatwe do utrzymania w czystości.

Wyznaczenie poszczególnych stref w mieszkaniu ma kilka dobrych stron: podnosi komfort domowników, ułatwia utrzymanie porządku i podział funkcjonalności pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, aby podkreślając odrębność poszczególnych części, nie zaburzyć całościowego wystroju wnętrza, które w założeniu jest jednym pomieszczeniem. Element rozdzielający strefę kuchenną od salonowej powinien być elegancki i stanowić „kropkę nad i” w urządzeniu tego miejsca.

Czytaj także:  Dekoracje do kuchni na parapet
Udostępnij!
Iza
Iza

Jestem Iza, miłośniczka prostych i domowych dań. W kuchni stawiam na tradycję i prostotę, wierząc, że to właśnie w klasycznych przepisach tkwi prawdziwa magia. Na portalu cowkuchni.pl dzielę się sprawdzonymi recepturami, które przywołują smak domowego obiadu i ciepło rodzinnych spotkań. Moje przepisy są łatwe do wykonania, a ich głównym celem jest dostarczenie radości z gotowania i smaku, który kojarzy się z domem.

Artykuły: 27